Pardubičtí tahouni společně vstoupili do nového desetiletí…

Pardubice – Do pátého společného roku vstoupily tradiční a kvalitní pardubické akce z oblasti kultury a sportu. Projekt, který je sdružuje, nese název Pardubičtí tahouni – magnet na akce, má v našem městě už dobrý zvuk a svým názvem zaštiťuje patnáct nejvýznamnějších událostí z širokého spektra žánrů, jakými jsou divadlo, film, folklór, klasická hudba, ale i odlišné podoby sportu, mj. motorky, letecká akrobacie a samozřejmě v neposlední řadě koně.

„Sezónu pro značku Pardubičtí tahouni již tradičně zahájil divácky oblíbený festival divadelních komedií GRAND Festival smíchu, v říjnu ji pak zakončí jubilejní 130. Velká pardubická steeplechase. Téma koně bude bezpochybně hrát velmi významnou roli napříč celou sezónou, jelikož Pardubice se v roce 2020 zhostily role Evropského města koní skrze jedinečný titul sdružených měst EURO EQUUS," uvedl náměstek zodpovědný za kulturu Jan Mazuch.

Pardubičtí tahouni sdružují pod jedním názvem prestižní akce, které přitahují pozornost návštěvníků ze širokého okolí a často i ze zahraničí. Jsou mezi nimi také ty, co se pyšní titulem nejstarší akce svého druhu v Evropě. TOP události roku v Pardubicích jsou dotované městem z vlastního programu podpory kvůli potřebě zachovat i v dalších letech jejich kontinuitu a tradici, mají vlastní logo i společné webové stránky. „Dlouhodobou finanční podporou nejvýznamnějších akcí, kterých si v Pardubicích opravdu vážíme, jsme zajistili jejich větší stabilitu a otevřel se prostor pro jejich další rozvoj. Zkušenost ukázala, že se podařilo navázat i užší spolupráci mezi pořadateli Tahounů, osvědčuje se i společná a vzájemná propagace," uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký, který stál u zrodu Pardubických tahounů. „Tříletý dotační program těmto akcím letos končí a o trochu intenzivněji budeme vyhodnocovat, jak si vybrané kulturní a sportovní pilíře města po prvních letech pod hlavičkou Pardubičtí tahouni stojí. Chystáme rovněž otevřenou výzvu pro další tříleté dotační kolo, která bude obsahovat obdobná kritéria – chceme zkrátka znovu prověřené městské akce podpořit, neboť mají nezastupitelný podíl v oblasti cestovního ruchu a zvyšování atraktivity našeho města pro tuzemské i zahraniční turisty," doplnil slova náměstka vedoucí oddělení kultury Martin Karas.

Prvním tahounem přitahujícím pozornost byl opět Grand festival smíchu – soutěžní přehlídka nejlepších komedií letos slavila jubilejní 20. ročník. V polovině března bude v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích zahájen 42. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pardubické hudební jaro, a to Slavnostním zahajovacím koncertem s podtitulem Pocta houslím a houslistům. Na pódiu se netradičně sejdou nejúspěšnější absolventi luhačovické Akademie Václava Hudečka společně s Komorní filharmonií Pardubice pod taktovkou Tomáše Braunera. Jubileum si letos kromě milovníků divadelních komedií připomenou příznivci aviatiky. Na pardubickém letišti se totiž bude konat 30. Aviatická pouť – a například rakouští piloti The Flying Bulls už nyní přislíbili největší účast jejich letounů na jednom místě. Pardubice dostojí svému přízvisku Město koní v říjnu – Městské slavnosti budou letos inspirovány koněm a budou zvát na 130. Velkou pardubickou steeplechase. Ještě předtím připomene koně v Evropě mezinárodní výstava o koních a lidech Koně v akci.

Zpětnou vazbu hodnotící povědomí veřejnosti o značce Pardubičtí tahouni město opět získalo díky dotazníku uveřejněném na webu tahounů www.tahouni.eu. Stejně jako minulý rok se soutěžní ankety o zajímavé ceny zúčastnili návštěvníci z okolních i více vzdálených měst, například z Brna, Českého Brodu, Nového Bydžova či Olešnice. Ze zahraničních návštěvníků můžeme jmenovat i turisty z Německa či Velké Británie.

Souhrn všech patnácti „tahounských" akcí naleznete na mapě Pardubických tahounů. Tištěná verze mapy bude k dispozici v Turistickém informačním centru Pardubice a její elektronická podoba je k nahlédnutí na vlastním webu tahounů.

GRAND Festival Smíchu – leden 2020 / leden 2021
Pardubické hudební jaro – 12. 3. – 29. 4. 2020
Pardubický vinařský půlmaraton – 11. 4. 2020
Aviatická pouť Pardubice – 30. 5. – 31. 5. 2020
Folklórní festival Pardubice Hradec Králové – Pernštýnská noc – 5. 6. 2020
Městské slavnosti – Zrcadlo umění – 17. 6. – 19. 6. 2020
Pardubické letní kino Pernštejn – 26. 6. – 31. 8. 2020
Czech Open – 16. 7. – 2. 8. 2020
Pardubická juniorka – 8. 8. – 14. 8. 2020
Sportovní park Pardubice – 8. 8. – 16. 8. 2020
Pardubická vinařská noc – 21. 8. 2020
Koně v akci – 5. 9. – 6. 9. 2020
Zlatá přilba – 2. 10. – 4. 10. 2020
Městské slavnosti, podzimní část s ohňostrojem – 9. 10. – 11. 10. 2020
Velká pardubická steeplechase – 11. 10. 2020

Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ