Pardubické Sportovní gymnázium ocenilo své nejlepší sportovce a žáky

Pardubice – Basketbal, veslování, plavání, atletika nebo bojové sporty – právě těmto sportům se věnují žáci Sportovního gymnázia v Pardubicích. Proto byla při letošním vyhlášení nejlepších sportovců a studentů za uplynulý školní rok konkurence znovu obrovská. Celkem získalo ocenění za sportovní úspěchy na mezinárodní a domácí scéně, ale i nejlepší studijní výsledky 21 sportovců a 10 žáků.

Akce se zúčastnil i bývalý absolvent Milan Seman, který v roce 2013 získal Nobelovu cenu za mír v rámci Organizace pro zákaz chemických zbraní, kde pracoval jako inspektor na likvidaci chemických zbraní po celém světě. Slavnostní den si nenechal ujít ani krajský radní pro školství Josef Kozel. „Nesmírně si vážím toho, že jsem mohl být u vyhlášení ocenění pro nejlepší sportovce a studenty. Vzhledem k tomu, že jsem od mala duší sportovec a sportu se věnuji i v současnosti, je pro mě velkou ctí vidět takto úspěšné žáky, předat jim ocenění a popřát jim do jejich života, co nejvíce sportovních i studijních úspěchů. Doufám, že žáci Sportovního gymnázia své životní překážky překonají a sport pro ně zůstane celoživotním koníčkem," řekl krajský radní Josef Kozel.

Během tohoto školního roku získali žáci celkem 94 medailí, z nich bylo 38 zlatých. „V rámci jednotlivých výkonů určitě stojí za zmínku dvojnásobná účast Daniela Gracíka na světových šampionátech v Japonsku a v Austrálii v plavání. Daniel byl navíc vyhlášen nejlepším juniorem České republiky za rok 2022. Z dalších je možné vybrat bronz Andrei Trnkové z mistrovství světa žen v ledním hokeji, účast Adama Rudolfa na mistrovství světa v kanoistice v kategorii dospělých. Potěšil i titul dorosteneckého mistra světa z veslování pro Tomáše Muka nebo osm titulů z evropských juniorských šampionátů v raftingu pro Simonu Bundovou, která také získala dvě bronzové medaile na mistrovství světa v kanoistice pod 23 let a zároveň byla účastnicí mistrovství světa žen," řekl ředitel Sportovního gymnázia Radim Novák.

Sportovní gymnázium však klade kromě sportu velký důraz na vzdělávání a kvalitu výuky. „Můj obrovský respekt mají i nejlepší žáci školy. Spojit studium a sport společně s velkou časovou náročností je minimálně stejný výkon jako medaile z republikového mistrovství. Většina oceněných ukončila svůj ročník s průměrem známek 1,00, což je při sportovním vytížení žáků takřka nemožné. Naprosto skvělý rok měl Matěj Bacílek, který nejenže ukončil 2. ročník s průměrem 1,00, ale zároveň získal titul mistra Evropy v taekwondu! Žáci nasadili ve školním roce 2022/2023 svým následovníkům laťku velmi vysoko a bude velmi obtížné se k ní přiblížit nebo ji dokonce překonat," dodal ředitel Novák.

`Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj