Pardubické letiště poskytne útočiště gripenům na dva měsíce…

Pardubické vojenské letiště poskytne zhruba na dva měsíce útočiště personálu i technice z čáslavské letecké základny. Armádní letouny JAS 39 Gripen a další stroje budou v Pardubicích působit po dobu rekonstrukce domovské základny. Stíhačky budou z pardubického letiště vzlétat jak ke cvičným letům, tak k případným ostrým vzletům v rámci společné ochrany vzdušného prostoru členských států NATO.

Přelet letecké techniky do Pardubic je plánován na 22. června 2017. Týž den dojde také k zaujetí nepřetržité hotovosti v rámci aliančního systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and MissileDefenceSystem). Přesun techniky a personálu zpět na mateřskou základnu je stanoven na dny 21. až 22. srpna 2017," uvedl Tomáš Maruščák, mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav. Výluka čáslavského letiště je vyvolána potřebou opravy více než 40 000 metrů čtverečných pohybové plochy letiště.

Pro plnění leteckého výcviku a pro zabezpečení nepřetržité hotovosti bude na pardubické letiště přemístěno 23 letounů všech typů, které 21. základna provozuje – letouny L-39 Albatros, L-159 ALCA a JAS-39 Gripen. Jejich provoz bude zabezpečovat zhruba 160 osob. Dvojice hotovostních letounů JAS-39 Gripen bude provádět jeden až dva cvičné lety denně mimo státní svátky. Na základě dohody velitele čáslavské základny Petra Tománka, velitele Správy letiště Pardubice Iva Šťastného a ředitele Centra leteckého výcviku Jaroslava Špačka budou piloti z Čáslavy využívat pardubické letiště ke cvičným letům od úterý do čtvrtka v čase mezi 09:00 a 23:00, v pátek mezi 09:00 a 14:00.

Naší snahou je zatížit Pardubice hlukem co nejméně. S vedením Centra leteckého výcviku jsme se dohodli, že po dobu našeho pobytu v Pardubicích omezí svůj letový provoz," řekl zástupce velitele 21. základny plukovník Martin Nezbeda. Na týden od 3. do 9. července, na nějž připadají dva státní svátky, čáslavská základna neplánuje žádné letové akce. Může se ale stát, že v Pardubicích budou vzlétat nebo přistávat letouny účastnící se zahraničních cvičení a akcí vyplývajících z plánu činností Velitelství vzdušných sil.

Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto: ilustrační 21. základna taktického letectva Čáslav