Pardubické kraj podpořil film Brutální vedro, předpremiéru v letním kinu Rebel zhlédly stovky diváků

Pardubice – Pardubický kraj každoročně podporuje audiovizuální tvorbu, která v kraji vzniká. Nedávno se mohli diváci seznámit v předpremiéře s dalším hotovým filmovým dílem, ve kterém poznají zejména některé pardubické lokace, filmem Brutální vedro.  Film se promítal už na karlovarském festivalu a další předpremiéru měl za účasti režiséra Alberta Hospodářského v letním kině Rebel v Pardubicích.

„Tento projekt získal v roce 2021 individuální dotaci Pardubického kraje ve výši 300 tisíc korun a natáčelo se například u Dolíčku, v Bubeníkových sadech, kolem Matičního jezera, Štrossovy ulice a pod nemocnicí v Pardubicích. Mám radost, že film získal během závěrečného ceremoniálu MFF Karlovy Vary Zvláštní uznání poroty sekce Proxima," řekl radní pro cestovní ruch a sport Pardubického kraje Alexandr Krejčíř.

Také Letní kino Rebel má pravidelnou podporu Pardubického kraje. „Každoročně od kraje dostává dotaci 100 tisíc korun na provoz. Líbí se mi, že je to takový letní filmový klub pro obyvatele i návštěvníky Pardubic. Kromě komerčně úspěšných filmů ze zlatého fondu kinematografie uvádí i umělecky hodnotné filmy a zve také filmové tvůrce.  Věnuje se i filmům, které na našem území vznikaly, což je pro nás dobrá zpětná vazba," uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek, který je jedním z patronů Letního kina Rebel.

Film o úzkosti, které čelí mladá generace

Režisér Albert Hospodářský, který zmíněný film v předpremiéře osobně divákům představil, je dokumentarista z FAMU. Diváci se mohli přesvědčit, že jeho hraný debut je protkán originalitou, tvůrčí nebojácností, až drzostí a autorovým mimořádným pozorovacím talentem. Film podle autora a režiséra vyjadřuje úzkost, které čelí mladá generace v dnešním světě. Skrz nekonečný vesmír se k nám blíží sluneční úlomek. Jak praví úvodní titulky: „Fragment Slunce letí k Zemi. Za 30 let ji mine nebo dojde k nárazu. Smiř se s tím."   Kosmický fenomén mění povahy a chování lidí, kteří rezignují na rozum. Svět nesnesitelným vedrem upadá do podivné nálady, euforie i mrzačící letargie. Osmnáctiletý mladík Vincent vyráží na chatu za přáteli, avšak zasekne se na maloměstě, neznámo a lhostejno kde. Je svědkem nevysvětlitelných, bizarních a zneklidňujících výjevů. Vincenta ztvárnil Vincent Hospodářský, Albertův svérázný bratr.

Také Pardubické letní kino je plnoleté

Stejně jako dosáhl plnoletosti hlavní hrdina filmu, stává se plnoletým iPardubické letní kino Rebel. Ti, kteří do něj poprvé zamířili v roce 2006 a pamatují si nesmělé začátky venkovního promítání, jistě netušili, že z původně regionálního podniku vyroste největší letní kino v tuzemsku. Úspěch Pardubického letního kina Rebel se samozřejmě nezrodil ze dne na den. Po celá léta jeho konání pořadatelé velmi dbali na zachování tří klíčových zásad, které jej v porovnání s akcemi podobného druhu činí velmi specifickým: je to především speciální dramaturgická skladba programu, kvalita produkčního zajištění včetně rozsáhlé propagace a v neposlední řadě absence vstupného. I tady pomáhá Pardubický kraj. „Podporujeme spolek PARDUBICE – ZELENÁ BRÁNA POLABÍ, který je vlastníkem celého vybavení letního kina. V minulých letech získal spolek s pomocí krajských dotací nové lavice pro diváky a v letošním roce byla dotace ve výši 440 tisíc korun určena na pořízení kontejnerů pro občerstvení a pro uložení mobiliáře letního kina," dodal Alexandr Krejčíř.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj