„Energii beru z lidí. Vysávám je a pak jim rozdám jejich vlastní radost," řekl Tomáš Klus

Pardubicko – Jedno z nejoriginálnějších vystoupení na letošním letním kulturním festivalu Hrady CZ pod Kunětickou horou nabídl písničkář TOMÁŠ KLUS

Vtipkovat začal už při zvukové zkoušce, kdy komentoval, co si myslí někteří návštěvníci o tom, co se zrovna odehrává na jevišti. „Nuudaaa. Zahraj něco!" Pak zahrál jednu pecku a začal se loučit s publikem. „Zůstaňte takoví, jací jste! Bylo to strašně silné," vzkazoval po zvukové zkoušce, po níž se na pódium znovu vrátil. Pak předvedl společně s kapelou skvělý výkon. 

Vystoupení plné živelné energie

Vystoupení charismatického umělce bylo plné živelné energie. „Tu beru z lidí. Je to určitá forma parazitismu. Napojím se na ně, vysávám je a pak jim rozdávám jejich vlastní radost," prozradil v rozhovoru pro Pardubice Živě svůj tajný recept Tomáš Klus.

Ten byl „pod Kuňkou" pořádně rozjetý. Neustále vtipně reagoval na to, co se pod pódiem děje. Na chvíli si také užíval, jaký je to pocit být v úzkém kontaktu s návštěvníky festivalu. „Byl jsem si vás osahat. Bylo to neuvěřitelné. Fantazie! Bylo to krásné, jak jsme se dotýkali. Mám to rád. Jsem úchyl. Hezky tělo na tělo," svěřil se po návratu na pódium. 

„Dav hlav byl fantastický!"

„Dav hlav byl fantastický! Bylo to nejlepší publikum, které jsme dneska měli," smál se Tomáš Klus, který předvedl i akrobatické a taneční kreace. „Jsem taneční dno. Když můžu tančit já, může tančit kdokoliv," byl přehnaně sebekritický písničkář, který překvapil i spontánním rapem. „Někdo mě má za buzika, někoho se má muzika vůbec netýká, ale vy jste tady," vysekl poklonu svým příznivcům. „Jste mnohem lepší než my. Patříte do učebnic publika," tvrdil obecenstvu. „Inspirujete nás to k výkonu a některé z nás i k výronu," prohlásil Tomáš Klus, který prý pod „Kuňkou" podlehl emocím. 

Když začali jeho příznivci spontánně zpívat jeho text, zarazil se: „Co to je? Já tu písničku budu zpívat! Já jsem ji napsal! Je to moje práce! Chodím snad za někoho z vás do práce," rozčiloval se naoko zpěvák předstírající hvězdné manýry. „Bavíte se," zeptal se publika, které reagovalo jednohlasně: „Ano!" To zpěváka nenechalo chladným. „Tak vás poprosíme, abyste se nebavili. Ty naše písničky jsou totiž hodně o textech," předstíral rozčilení. 

„Jestli je vám dobře, je to vaše vina!"

„Cítím, že je ten pravý okamžik přijmout kolektivní vinu. Jestli je vám tu dobře, je to vaše vina," řekl důrazně. „Zatleskejte si! Je to dobé na zažívání. A tleskejte i cizím lidem. Třeba jsou někteří smutní proto, že jim ještě nikdo nezatleskal," přemítal Tomáš Klus a vážně pak dodal, jak si vystoupení pod „Kuňkou" užil. 

„Pod Kunětickou horou je to vždycky super. Byli jsme rádi, že si lidé v sobotu přivstali a přišli na nás i v takovou brzkou ranní hodinu," komentoval začátek sobotního vystoupení, které začínalo úderem poledne. „Dojalo nás, že lidé i přes to, že zažili náročný pátek a déšť, dorazili v tak hojném počtu. Nakoplo nás to tak, že jsme hráli jak o život," vyjádřil se známý písničkář. „Bylo to skvělé. Budeme o tom básnit doma a ve všech domácnostech, které navštívíme," ujistil Tomáš Klus.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Facebook ČESKÉ HRADY.CZ