Pardubice mají první školu se zelenou střechou

Pardubice – Celkem 3 pavilony areálu Základní školy Erno Košťála nyní zdobí vegetační střecha. Nejen že je to jeden ze „zelených" projektů, kterými chce město napomoci lepšímu klimatu, tato novinka navíc zajistí nižší teplotu uvnitř objektů během horkých letních dnů a plnit bude také funkci estetickou. 

„Jsem moc rád, že se nám podařilo tento pilotní projekt realizovat a posunout tak město zase o něco blíže k tomu, abychom napomohli lepšímu mikroklima. Neopomenutelným kladem této vegetační střechy samozřejmě je zadržování vody v oblasti a snižování teploty nejen uvnitř objektu, ale i mimo něj, což je na sídlišti více než žádoucí. Gró celého projektu pak tvoří vizuální stránka, kterou uvítají především obyvatelé okolních panelových domů. Zejména v letním období střecha díky těmto rozchodníkovým kobercům krásně rozkvete a nabídne atraktivnější výhled, než je tomu třeba u střech s asfaltovou střešní krytinou. Město by navíc na projekt mělo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí z Národního programu Životní prostředí, která pokryje téměř veškeré náklady, přibližně 7,4 milionu korun," informuje primátor Pardubic Jan Nadrchal s tím, že práce, které zajistila firma Timra, vyšly na zhruba 10 milionů korun včetně DPH.

Rozchodníkové koberce nyní pokrývají zhruba 3000 metrů čtverečných a postupně by se měly rozrůstat. Položeny přitom byly na původní střešní krytinu. „Na stávající asfaltové pásy, které se nacházely na objektech zmíněných pavilonů a spojovacího krčku, byla nalepena TPO folie následně pokrytá ochrannou vrstvou a fólií s hydroakumulační vlastností. Tato fólie s nopy v sobě dokáže uchovat vláhu, přes substrát tak rostliny dostatečně hydratovat a umožnit mu další růst. Položené souvrství přitom dosahuje výše 10 centimetrů a zahrnuje až 8 druhů rozchodníků," dodává za zhotovitele Radek Herzig.

Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic