„Panda nebude sedět v koutě," zaznělo při LIStOVáNí na GRAND Festivalu smíchu

Pardubice – „Panda nebude sedět v koutě!" Ano, i v kostýmu čínské pandy se dá provádět slavná scéna z kultovního filmového snímku Hříšný tanec, v němž zářila jako Frances přezdívaná Baby herečka Jennifer Greyová a v roli tanečního instruktora Johnyho Patrick Swayze. A proč by ji v doprovodném programu GRAND Festivalu smíchu nemohli po svém ztvárnit herci Lukáš Hejlík a Pavel Oubram na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla v unikátním projektu LiStOVáNí v představení Když panda tančí?

Lekli se znělky GRAND Festivalu smíchu

„Máme radost, že jsme se mohli objevit znovu po delší době v Pardubicích, protože jsme tu 3 roky nebyli," řekl duchovní otec úspěšných scénických čtení Lukáš Hejlík. „Když jsme slyšeli oficiální letošní znělku GRAND Festivalu smíchu, trochu jsme se lekli. Báli jsme se, že nic lepšího a vtipnějšího už diváci neuslyší. Zaznělo v ní tolik smíchu, že jsme si nebyli jisti, jestli toho smíchu ve znělce nebude víc než v našem představení," vtipkoval Lukáš Hejlík, podle něhož má LiStOVáNí zanedlouho slavit kulaté výročí. 

„Tímto projektem trápíme diváky už téměř 20 let. Máme za sebou 130 knížek," vypočítal populární herec. „Přestože LiStOVáNí vzniklo v roce 2003 ještě během angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde jsme ho dali dohromady s kolegou Pavlem Oubramem, málokdy jsme spolu jezdili. Tak jsme si řekli, že bychom k 20. výročí společně vyjet mohli," usmál se Lukáš Hejlík. „Hledali jsme vhodnou knížku. A našli nám ji diváci. Když jsem viděl její název Když panda tančí, obával jsem se, jestli tento titul nemá něco společného s Čínou," svěřil se autor projektu, podle něhož jde o silnou knihu i příběh. „Jedná se o 3D verzi díla oceňovaného anglického scénáristy a romanopisce, kterým je James Gould-Bourn," upřesnil Lukáš Hejlík.      

Bavit se na tomto titulu? Na první pohled nemožné

A o čem to vlastně celé bylo? „Čekat pobavení od titulu, v němž hlavní hrdina ztratil milovanou ženu, jeho syn od té doby nepromluvil ani slovo, v práci dostal padáka a bez praxe nemůže ani chodit venčit psy, se zdá být možná na první pohled nemožné," podotkl autor projektu. „Pak ale Danny začne v parku tančit jako panda. Přestože jeho vypelichaný kostým páchne jako zvratky a lidé si ho pletou s fretkou, blýskne se mu na lepší časy, když se dozví o soutěži talentů. Do parády si ho navíc vezme tanečnice u tyče. Podaří se Dannymu vyhrát hlavní cenu a získat zpět důvěru jediného syna, než mu zlotřilý domácí nechá zpřerážet kosti? A je to vlastně vůbec důležité," nastínil řečnickou otázku Lukáš Hejlík, který s kolegou Pavlem Oubramem podal výborný výkon. „Jen pokud by divákům přišly blbé kostýmy v podobě starých tepláků, tak nebojte, víme o tom. Ale chtěli jsme vypadat mladší, než ve skutečnosti jsme," uzavřel známý herec. 

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: festivalsmichu.cz