Ostře sledovaný princ Václav Neckář oslavil čtyřicátiny. Už podruhé. A přivezl i Oscara

Poděbrady – Ostře sledovaný princ VÁCLAV NECKÁŘ oslavil kulaté narozeniny na festivalu Soundtrack. „Byly to čtyřicátiny. Už podruhé," vtipkoval populární zpěvák, který v legraci prohlásil, že zakazuje připomínat osmdesáté narozeniny.

Oslava významné ikony tuzemské populární hudby

„Málokdy se člověku poštěstí, že může být součástí oslavy významné ikony tuzemské populární hudby," konstatoval moderátor festivalu Soundtrack Poděbrady Miloš Pokorný, aby zdůraznil, o jak výjimečnou akci se jedná.

„Snažili jsme vybrat to nejpodstatnější z tvorby Václava Neckáře, která se váže k tématu festivalu, tedy k filmové hudbě," poznamenal Miloš Pokorný.

Za filmový debut dostal hned Oscara

Na koncertě zazněly písně Václava Neckáře, které se objevily ve filmech Pelíšky a Rebelové. V nich však známý umělec nehrál. Jako herec debutoval v Ostře sledovaných vlacích, kde ztvárnil hlavní roli. Šlo o mladého nevinného výpravčího Miloše Hrmu. „A hned dostal Oscara. To by mu mohli leckteří hollywoodští herci závidět," podotkl moderátor festivalu.

„Já jsem tehdy ani netušil, že jsme Oscara získali. V Rudém právu o tom byli jeden řádek. To bylo vše," svěřil se Václav Neckář.   

Další ocenění přinesl film Skřivánci na niti

Další herecký úspěch přišel s filmem Skřivánci na niti. Za něj získal v Berlíně prestižní filmovou cenu Zlatého medvěda. „To bylo ale až v roce 1990. Film byl přitom natočen už v roce 1969," udivoval představitel Pavla Hvězdáře výbornou pamětí. „S daty a jmény je to dobré. S texty je to horší," vyjádřil se populární umělec, který na festivalu Soundtrack vystoupil společně s kapelou Bacily a smyčcovým kvartetem.

Vzpomínkový koncert plný překvapení

Vzpomínkový koncert byl plný překvapení. Pozdravit kamarády přijel i textař Jan Fischer. Ten je mimochodem také synem Iva Fischera, autora textů písní, které zazněly v pohádce Šíleně smutná princezna. „Tátovi tehdy bylo 44. Janu Hammerovi, který skládal hudbu, 17. Pamatuji si, jak táta tenkrát přišel ze studia úplně nadšený, jak je mladý Hammer šikovný a že z něj něco bude. A bylo," sdělil Jan Fischer.

Přivezli i Zlatou lyru z bratislavského festivalu

Vzpomínalo se i na bývalého kytaristu Bacilů Petera Mahrika. Ten se skupinou vystupoval 43 let a před několika dny zemřel. Poděbradská „štace" byla první, kterou už bohužel nestihl…     

Václav Neckář s sebou na festival Soundtrack přivezl také další prestižní ocenění. Šlo o Zlatou lyru z festivalu Bratislavská lyra. Tu obdržel v roce 1981 za skladbu Tvým dlouhým vlasům. „To skoro vypadá, že čeho se Václav Neckář dotkne, to se pozlatí," smál se Miloš Pokorný.

Cena za celoživotní přínos filmové hudbě

Ředitel festivalu Soundtrack Poděbrady, člen legendární skupiny Lucie a tvůrce filmové hudby Michal Dvořák, pak Václavu Neckářovi předal další trofej. „Pokládám si za čest, že ostře sledovaný princ dorazil na náš festival a že mu mohu předat cenu festivalu Soundtrack za celoživotní přínos filmové hudbě," nechal se slyšet Michal Dvořák.

„Moc děkuji," reagoval dojatý zpěvák, který si poděbradský koncert viditelně společně s diváky užíval. 

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Soundtrack Poděbrady