Orchestr rodičů, dětí i učitelů – Hudba pomáhá

Pardubice – Na sto dvacet dobrovolníků přiváží šestnáctý ročník oblíbené benefice. Šňůra pěti koncertů jejich orchestru bývá během několika prvních chvil vyprodaná, a tak pro letošek přidávají ještě jedno město. Za cíl si pro tento ročník kladou postavit pokojík handicapované Elišce Novotné.

Polička, Litomyšl, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto – čtveřice měst, která v letošním roce navštíví Hudba pomáhá. Dobrovolnická skupina přátel každý rok vybere jednu handicapovanou rodinu ze sousedství. Se svým orchestrem připraví šňůru koncertů ve městech, kde žijí a každou korunu ze vstupného věnují na konkrétní kompenzační pomůcku či terapii. Osmileté Elišce Novotné z Pardubic letos přebudují garáž na vlastní bezbariérový pokojík.  

Takřka dvouhodinový koncert písní na míru zaranžovaných symfonickému orchestru sólistům a sboru přinášní popovou hudbu, gospel i swingující big band. „Naše dechové řady rozšířili hráči vysokomýtského big bandu," popisuje změny v obsazení dirigent Lukáš Hrubeš, který zároveň dodává: „V řadě případů si tak budeme moci dovolit mnohem dravější hudbu." Rytmičtější, gospelovější charakter pak získal i sbor. V orchestru vedle sebe sedí učitelé s žáky, tatínkové, mámy, děti, studenti i dědečci. Za Hudbou se sjíždějí z celého regionu. „Je pro nás důležité, aby se uvnitř tělesa setkávali dospěláci s dětmi, pedagogové se svými žáky a hlavně lidé ze všech míst, kde následně vystupujeme. Jsme festival, který se snaží o podporu handicapovaných rodin – o vzájemnost, toleranci a nápomocnost mezi sousedy, a to všechno přece začíná v takto různorodých skupinách," vypráví o filozofii fungování Hudby její ředitel Karel Telecký. 

Šestnáctý ročník benefice postaví nový pokojík pro osmiletou Elišku. „Alena a Luboš Novotní pořídili pro svou rodinu před lety řadovku s klasickou dispozicí: v přízemí obývák, koupelna a garáž, v patře s točitým schodištěm pak ložnice a dětské pokoje. Ke dvěma bráchům se však o pár let později narodila ještě dcerka Eliška – mladá slečna, která k životu potřebuje vozík a neustálou péči. Patro se schodištěm se tak stalo nepřekonatelnou překážkou," vypráví o podporované rodině Telecký. Osmiletá Eliška, které lékaři diagnostikovali ojedinělé onemocnění CDKL5, tak tráví prakticky celý domácí život v obýváku na pohovce. A to chce festival změnit. Za výtěžek proto přebuduje Novotným garáž na pokoj s rehabilitačními pomůckami, herním koutkem a pořádnou postelí. 

Předprodej vstupenek začíná tradičně 1. listopadu, a to na webu hudbapomaha.cz, v informačních centrech v místech konání.  Na pokojík míří 100 % ceny vstupenky. Koncerty probíhají v následujících termínech: So 26. 11. – Morašice,  kostel sv. Petra a Pavla, So 3. 12. – Polička, Tylův dům; So 10. 12. – Litomyšl, Smetanův dům; So 17. 12. – Ústí nad Orlicí, Roškotovo divadlo; Ne 25. 12. – Vysoké Mýto, Šemberovo divadlo.

Foto: Ivan Krejza / Hudba pomáhá
Zdroj: Hudba pomáhá