O nájemnících zbývajících startovacích bytů pro rok 2023 je rozhodnuto

Pardubice – Magistrát dnes určil budoucí nájemníky dalších startovacích bytů. Z celkem 25 nabízených bytových jednotek vyčleněných ekonomicky aktivním mladým lidem do 30 let byla dvanáctka bytů rozlosována již v červnu, o zbylých 13 malometrážních jednotkách rozhodlo losování právě dnes.

Tentokrát byly v nabídce byty v ulicích Ohrazenická, Bělehradská, Gagarinova, Mladých, Nerudova, Staňkova a Lexova a jak už je zvykem, i tentokrát byl zájem velký. „Magistrát přijal celkem 100 žádostí. Vzhledem k tomu, že situace na realitním trhu se výrazným způsobem nemění a komerční tržní bydlení je pro mladé lidi prakticky finančně nedostupné, považuji pokračování tohoto projektu za jednu z priorit města. Pro zhruba dvě třetiny nájemníků představuje startovací bydlení vůbec první vlastní nájem, a právě díky tomuto zvýhodněnému nájmu se těmto mladým pracujícím nájemníkům daří spořit i několik tisíc měsíčně na řešení bydlení v budoucnu. Celkem už jsme pro startovací bydlení uvolnili 250 bytových jednotek," informuje náměstek primátora pro sociální politiku Jakub Rychtecký a dodává, že město od zahájení projektu neeviduje žádné dluhy na nájemném či energiích. Radnice navíc od prvního ročníku startovacího bydlení přijala přes 1700, z čehož zhruba polovina žadatelů ve městě pracuje, ale nebydlí. 

Startovací byty jsou tedy určeny i těm, kteří nemají trvalé bydliště v Pardubicích. „Řada z těchto lidí, kteří v Pardubicích nebydlí, by se zde chtěla usadit a založit rodinu. Pokračujeme proto v plnění našeho programového prohlášení rady a i v dalším roce počítáme s pokračováním tohoto prospěšného projektu, kde opět po opravě uvolníme dalších 25 bytů," podotýká náměstek primátora zodpovědný za oblast majetku a investic Jan Hrabal s tím, že řada mladých lidí, která se do projektu dříve zapojila, v Pardubicích opravdu zůstává. Průběh druhého kola letošního ročníku startovacího bydlení byl zcela totožný, jako tomu bylo při červnovém losování. Při losování nových nájemníků bylo ještě tentýž den slosováno pořadí 20 náhradníků na předem neurčený neobsazený byt. Rozlosováni tak opět byli všichni, kteří neměli štěstí při samotném rozlosování bytů, nutností však bylo, aby ve své žádosti udělili souhlas se zařazením do slosování náhradníků.

Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic