Neváhala ani vteřinu a při nakupování zachránila život malému chlapci

Pardubice – Neváhala ani vteřinu. První pomoc poskytla ihned malému chlapci v jednom z obchodních center v Pardubicích Gabriela Jeřábková, profesionální hasička ze stanice Pardubice

„Byla jsem nakupovat, když jsme si s kamarádkou povšimly, že paní o kousek dál křičí ´help, help´. Ihned jsem přiskočila. Chlapec vůbec nereagoval, položila jsem ho na zem, nedýchal a už mu začaly modrat rty," popisuje vteřiny záchrany por. Ing. Gabriela Jeřábková z pracoviště prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS územního odboru Pardubice. Ihned z chlapce strhla několik vrstev oblečení a započala se záchranou. 

„Po chvíli již spontánně dýchal, položila jsem ho na bok. Jiný nakupující muž přivolal záchranku. Jelikož jsem měla nákup za pokladnou, řekla jsem ať jdou naproti právě přijíždějící posádce záchranné služby a vrátila se do obchodu. Jsem ráda, že je chlapec v pořádku," uzavírá napjaté okamžiky záchrany Gabriela.

„Horečka dráždí mozek, který vysílá informaci nervům a svalům, svaly se pak nepřirozeně napínají a stahují a dochází k febrilní křeči. Při záchvatu dítě může upadnout až do bezvědomí a může dojít k poruchám dýchání," říká Alena Kisiala, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.  

Po příjezdu Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje bylo dítě s 40 °C horečkou okamžitě převezeno do nemocnice na dětské oddělení.

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto ilustrační: HZS Pardubického kraje