Nejlepší ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování.

Pardubice – Doprovází ji příznaky podobné chřipce, následky však mohou být doživotní. Řeč je o klíšťové encefalitidě – závažném infekčním onemocnění, kterému lze spolehlivě předejít pouze včasným očkováním. To mají nově od letošního roku lidé nad 50 let plně hrazené pojišťovnou, tedy zdarma.

I z krátké procházky parkem nebo lesem si může člověk přinést nechtěný suvenýr v podobě přisátého klíštěte. Jeho odstraněním však problém leckdy nemusí skončit. Česká republika je totiž v rámci Evropské unie v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy. Právě očkování je jedinou možností, jak se před tímto onemocněním chránit, pokud narazíme na infikované klíště.

Dvě fáze onemocnění

Klíšťová encefalitida se v první fázi projevuje jako chřipka, bolestmi hlavy a kloubů nebo únavou," říká lékařka infekčního oddělení Pardubické nemocnice Veronika Kvapilová. „Po této první fázi příznaky odezní a následně se vrátí v podobě druhé fáze, kdy již nemoc napadá nervový systém. Nakažený člověk pak může trpět vysokými horečkami, na které však léky nezabírají, zvracením, závratí, třesem, trvalými obrnami, poruchami orientace a soustředění a dalšími potížemi," vysvětluje lékařka, která doplňuje, že léčba na toto onemocnění není a jedinou účinnou ochranou je proto očkování.

Od letošního roku nad 50 let zdarma

Právě období před začátkem léta je ideální pro zahájení očkování. Vakcína proti klíšťové encefalitidě se totiž podává ve třech dávkách. Mezi první a druhou dávkou musí uplynout 1–3 měsíce, mezi druhou a třetí dávkou pak 5–12 měsíců s následným přeočkováním v pravidelných intervalech. Před onemocněním je člověk chráněn již po druhé dávce. Od letošního roku navíc mohou pojištěnci nad 50 let využít očkování zcela zdarma.

V případě zájmu o očkování proti klíšťové encefalitidě se mohou zájemci objednávat na e-mailu ccmo.pkn@nempk.cz nebo na telefonním čísle 466 014 605.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje