Na třicetiletou válku přijede i princezna Arabela…

Svojanov – Na třicetiletou válku, tedy na víkend 28. a 29. srpna 2021 je už tradičně připravený komponovaný program. Pouze termín války se tentokrát z poloviny srpna posunul na jeho konec.

Akce připravovaná ve spolupráci s letohradským spolkem Honorata přenese návštěvníky do doby nejvleklejšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. „Určitě nebude chybět bitva. Dramatickou válečnou scénu doplní i další vystoupení, jako šermířské potyčky, ukázky palných zbraní. Připravené jsou i tanečnice, bubeníci a mistr kat," upřesnil Petr Kubíček, vedoucí spolku Honorata. Děti se zabaví při hrách. 

Třešničkou na pomyslném dortu letošní třicetileté války bude herečka Jana Nagyová. „V rámci programu vystoupí v sobotu v 11 hodin představitelka princezny Arabely. Milá návštěva trochu odlehčí ponurou atmosféru válečné doby a soubojů. Následně bude k dispozici návštěvníkům hradu, kteří se s herečkou budou moci pozdravit, nechat se s ní vyfotit, či podepsat fotografii," potvrdil účast princezny ze známého televizního seriálu kastelán svojanovského hradu Miloš Dempír.

Mnohé určitě zajímá, proč Jana Nagyová přijede právě na hrad Svojanov. „Je pro letošní rok patronkou projektu Objevuj památky, který sdružuje nestátní památkové objekty. Herečka po celý letošní rok tedy cestuje po naší zemi, navštěvuje památky a následně prezentuje, co tyto památky nabízejí," vysvětlil Miloš Dempír. Do projektu je samozřejmě zapojený také hrad Svojanov.   

Kdo si chce užít konec prázdnin, měl by se vydat na hrad Svojanov. Kromě celodenního programu na hlavním nádvoří památky jsou nachystaní i průvodci, aby výletníky provedli prohlídkovými trasami a seznámili je s historií hradu. Přístupná je i výstava „Šťastný život v secesi" s originálními oděvy, secesním porcelánem a malovaným sklem v galerii svojanovského předhradí.

Hrad má brány dokořán každý den od 9 do 18 hodin, a to až do konce prázdnin.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V minulém roce si cestu na hrad našlo 54.653 turistů, roce 2019 hrad navštívilo rekordních 83.474 výletníků.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje. 

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na:
www.svojanov.cz
www.facebook.com/svojanovcz/