Na Svojanově po setmění ožijí postavy z minulosti…

Svojanov – S časem dušičkovým také na oblíbeném hradě zavzpomínají na osoby, které zde kdysi skutečně žily. Na 29. a 30. října 2021 jsou nachystané oživené prohlídky.

Návštěvníci hradu se společně s letohradským spolkem Honorata v pozdějších hodinách vydají do dávných časů, o kterých vyprávějí pověsti a legendy. „Připravili jsme večerní prohlídky. Návštěvníci se za tajemné atmosféry dozvědí spoustu příběhů, které se v minulosti na hradě odehrály," upřesňuje Miloš Dempír. Na hradě se tyto prohlídky ujaly pod názvem „Svojanovské stíny".

Kdo chce vědět, komu patří stíny, které se v hradě zjevují, měl by se přijet podívat. Zájemci o Svojanovské stíny si mohou místa v prohlídkách objednat na telefonním čísle 461 744 124 nebo na e-mailu info@svojanov.cz. Prohlídky začínají v 15.45 hodin, poté vždy po 45 minutách, tedy v 16.30, 17.15, 18.00, 18.45, 19.30, 20.15, 21.00, 21.45 hodin. Obsazenost prohlídek bude správa hradu aktualizovat na oficiálním Facebooku hradu.

Hrad Svojanov má v říjnu brány dokořán každý den kromě pondělí, a to od 9 do 17 hodin.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V minulém roce si cestu na hrad našlo 54.653 turistů, roce 2019 hrad navštívilo rekordních 83.474 výletníků.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.

Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví.

Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich. Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Autor: Květa Korbářová – Hrad Svojanov
Zdroj a foto: Hrad Svojanov