Na Gočára do Gočárova Grandu…

Pardubice – Obchodní centrum Grand oživilo své prostory 3. patra velkoplošnými výstavními panely s profesionálními fotografiemi staveb podle návrhů architekta Josefa Gočára ve východních Čechách. Výstavu podpořil Pardubický kraj, který ji po skončení v Grandu převezme k dalšímu využití.

„Pardubický kraj se přiblížil k tvorbě Josefa Gočára zakoupením hlavní budovy národní kulturní památky Winternitzovy automatické mlýny, kde v květnu začala přestavba na nové sídlo Východočeské galerie. Pro milovníky architektury jsou jeho stavby velkým magnetem a často i důvodem cesty do regionu. Proto vítáme příležitost souhrnně představit jeho stavby z okruhu východních Čech právě v budově bývalého hotelu Grand, která patří mezi Gočárovy významné pardubické realizace," řekl 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Výstavu zahájil historik architektury, odborný publicista a vysokoškolský pedagog Zdeněk Lukeš, autor monografie tohoto významného architekta. Připomenul Gočárovo mistrovství v aplikaci řady měnících se architektonických stylů na přelomu 19. a 20. století a jeho skvělá díla, která se v různém stavu většinou dochovala dodnes. Také hotel Grand čeká v nejbližších dvou letech další rekonstrukce od staronového vlastníka, kterým je opět Pražská správa nemovitostí.

Ze zahájení výstavy
« z 5 »

„Věřím, že díky soukromým iniciativám bude brzo opraven také rodný dům Josefa Gočára v nedalekém Semíně, kde má být obnoven minipivovar a kde mají vzniknout ubytovací kapacity a restaurace., což jistě uvítá i sousední památka UNESCO v Kladrubech nad Labem. Zastupitelstvo Pardubického kraje pro tento projekt aktuálně schválilo významnou dotaci 300 tisíc korun," doplnil dobrou zprávu Roman Línek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj