Mňága a Žďorp v „San Piegu" bavila. Zaplněný „Žluťák" se dočasně stal i uzavřeným oddělením

Pardubice – Pořádnou porci energie a pozitivní nálady nabídl sobotní koncert populární hudební skupiny Mňága a Žďorp v pardubickém hudebním klubu Žlutý pes. Vyprodaný sál bavil především lídr kapely Petr Fiala. A to nejen zpěvem a muzikou, ale také svými vtipnými replikami a originálními pohybovými kreacemi. Bylo vidět, že i v 58 letech má elánu na rozdávání a kontakt s živými fanoušky si dokáže náležitě užít.

„I San Piego může být cíl"

„I San Piego může být cíl," prohlásil Petr Fiala v narážce na přezdívku San Piego, kterou Pardubice vyfasovaly od zdejší oblíbené kapely Vypsaná fiXa. Zároveň snad každému skalnímu fanouškovi Mňágy v sále bylo jasné, že přichází na řadu hit I cesta může být cíl.

Návštěvníky „Žluťáku" vzal lídr Mňágy též na uzavřené oddělení 17 B. „Tuto píseň už tak často nehrajeme, ale tentokrát ano. Vítejte doma! Jste tady správně," konstatoval, když uváděl skladbu o psychiatrickém oddělení, kde kdysi pobýval, aby se vyhnul vojně. 

Písničku věnoval i Jaroslavu Jedličkovi. „Dlouhá léta dělal šéfa chrudimské polepšovny," poznamenal Petr Fiala, který společně s kapelou zanotoval rovněž dvě „žhavé novinky" z roku 1988. Ty prý vznikly na vsetínském vlakovém nádraží, protože tam údajně vlaky nikdy moc nejezdily včas.

Vzpomínka na „Mekyho" Žbirku

Frontman Mňágy zavzpomínal i na legendárního kolegu „Mekyho" Žbirku. „Seznámili jsme se poměrně pozdě, ale jsme rádi, že jsme to stihli. Byl to skvělý muzikant," řekl Petr Fiala předtím, než přišla na řadu Žbirkova píseň 22 dní.

U „Žluťáka" došlo též na hity Mňágy Ne, teď ne!, Spaste svoje duše, Nagasaki Hirošima, Nejlíp jim bylo, Hodinový hotel či Matahari. A také na Fialův vzkaz: „Nemusíme být chytří. Můžeme být dutí, ale free," podotkl lídr „Mňágy", kterého v Pardubicích překvapila také neobvyklá výbava jedné z fanynek. „Vějíř na koncertě jsem dlouho neviděl," uzavřel s údivem.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Mňága a Ždorp