Ministerská záštita není jen pro Velkou pardubickou, ale i na podporu dostihového sportu…

Pardubice – Ministerstvo zemědělství podpoří dostihový sport v Pardubicích. Statutární město Pardubice se totiž stane příjemcem záštity, která je určena pro zajištění dostihového provozu na pardubickém závodišti, potažmo Velké pardubické. Nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy se tak zařadil mezi významné sportovně-kulturní akce, které stát podporuje – tedy po bok například karlovarského festivalu nebo motocyklových závodů v Brně.

Město Pardubice finanční podporu ve výši 5 milionů korun dostane formou záštity ministerstva zemědělství. Finanční prostředky jsou určené na zajištění pořádání kvalifikací a Velké pardubické steeplechase.

 „Legendární dostih je tradicí, kterou se Pardubice a potažmo i Česká republika proslavila v zahraničí. Je dobře, že se stát postavil čelem k dostihovému sportu a finančně jej podpoří. Jde o záštitu, která ve svém důsledku není pouhou podporou Velké pardubické, ale také všech kvalifikačních dostihů a tím v konečném důsledku i rámcových mítinků, bez kterých by Velká pardubická nebyla. Je to podpora dostihovému sportu, a tedy i chovu dostihových koní, kteří díky tomu budou mít kde běhat a závodit," okomentoval záštitu náměstek primátora a místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Petr Kvaš s tím, že záštita od ministerstva zemědělství rozhodně není náhražkou za generálního partnera. Je dalším zdrojem financování a zajištění kvalitního programu akcí.

Velká pardubická steeplechase má tradici dlouhou 145 let, poprvé se běžela v listopadu 1874. V posledních letech se v Pardubicích koná devět dostihových mítinků ročně, vrcholem čtyř z nich jsou kvalifikace na Velkou pardubickou. Samotná „dostihová legenda" je pak součástí mezinárodního seriálu Crystal Cup.

„Když se řekne „Pardubice", každého hned napadnou koně, perník, hokej, Zlatá přilba a semtex. Kromě koní – a možná perníku – nemá žádná z dalších tradic tak dlouhou historii. Proto mě mrzí, že někdy i od obyvatel Pardubic zaznívají názory, že Velkou pardubickou bychom měli raději zrušit. S obrovskou úctou k práci a odkazu našich předků rozhodně nechceme podobné uvažování vůbec připustit. Proto hledáme podporu dostihového sportu na všech možných úrovních – na státní, regionální i privátní," dodal Petr Kvaš.

Město Pardubice a Dostihový spolek a.s. jednali také o nové spolupráci na úrovni strategického partnera Velké pardubické. Mediálně známá byla především jednání s firmou Lokotrans, která ovšem nevedla k dohodě, žádná z nabídek nebyla pro obě strany výhodná.  Jednání však probíhala i s jinými partnery a ta byla úspěšná.

Zdroj: Dostihový spolek a.s.
Foto: Martin Vondra – Dostihový spolek a.s.