Milan Špinka bude hostem besedy o Zlaté přilbě v muzeu…

Pardubice – Jedním z vítězů dosavadních 69 ročníků plochodrážního závodu Zlatá přilba je Milan Špinka. Besedu s ním připravilo na středu 26. září od 17 hodin Východočeské muzeum, které kulaté jubileum závodu právě v těchto dnech připomíná malou výstavou.

„Vítěz 25. ročníku Zlaté přilby Milan Špinka je synem legendárního plošináře Miloslava Špinky. Byl univerzálním jezdcem ve všech disciplínách, ale největších úspěchů dosáhl na ledové ploché dráze, kde se stal v roce 1974 mistrem světa. Vítězství ve Zlaté přilbě v roce 1973 bylo jeho největším úspěchem na škvárové dráze," připomíná kurátorka výstavy Petra Štecherová. Na ledové ploché dráze získal Špinka ještě stříbrnou a bronzovou medaili, tři stříbrné medaile z mistrovství světa dvojic a dva tituly mistra ČSSR v roce 1972 a 1973. Působil v anglických profesionálních klubech Ipswich a Swindon.

Beseda s Milanem Špinkou se koná v přednáškovém sále muzea a vstupenka na ni je zároveň vstupenkou do výstavy, stojí 30 korun. Ta provede návštěvníky všemi ročníky závodu, který se s přestávkami jezdí už 89 let. K vidění je například trofej, kterou vyhrál v roce 1932 Rakušan Hans Mayer, nebo zlatá přilba, kterou si na hlavu posadil Jan Lucák v roce 1951. Na výstavě nechybí ani tři závodní motocykly. Výstava Pardubická Zlatá přilba trvá do 30. září. Otevřena je každý den mimo pondělí, od 10 do 18 hodin.

Vítěz 25. ročníku Zlaté přilby Milan Špinka
« z 3 »

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích