Mé srdcovky jsou food festivaly, říká studentka a podnikatelka s cupcaky…

Pardubice – Facebookové komentáře na její cupcaky jsou plné superlativů. Prý jsou ty nejlepší široko daleko a jejich design je dokonalý. Mimochodem chutnají skvěle. Kvůli nim začala také Barbora Jechová (21) studovat na Fakultě ekonomicko-správní. Vstává v pět hodin, aby dobroty dokončila, a své podnikání nestaví ani tak na výdělku, jako na rozdávání radosti jiným. 

Neměla byste ráno dospávat spíš večírek s přáteli, než stát u rozpálené trouby?

Peču už večer.  Připravuji si korpusy a krémy dělám ráno, snažím se dát zákazníkům nejvyšší kvalitu a chci, aby mé produkty byly co nejčerstvější. Je pravda, že jsou dny, kdy v kuse spím jen tři hodiny. S přáteli na večírky samozřejmě chodím, ale dospávání musím následně oželet. Je to něco za něco, vybrala jsem si cestu disciplíny a seberealizace.

A pak jdete do školy?

Do školy chodím třikrát v týdnu, od čtvrtka do neděle pak peču. Například v červnu mám zakázek hodně, protože je nejvíce svateb. Naopak leden je klidnější, protože si každý dává předsevzetí, že nebude jíst sladké, a bude hubnout.

Studujete obor Management malých a středních podniků. Pomáhá vám studium v podnikání?

Cupcaky jsou právě ten důvod, proč jsem začala studovat na Univerzitě Pardubice. Chtěla jsem porozumět věcem, které se mi budou pro mou profesi do budoucna hodit. Podat přihlášku ke studiu na FESku jsem se rozhodla pár týdnů před termínem. Původně jsem o svém povolání měla jiné představy.

Chtěla jsem být bytová designérka, žurnalistka, věnovat se psaní a dalším kreativním věcem. Nikdy mě nenapadlo, že se nakonec rozhodnu pro studium školy, kde je matematika, statistika a účetnictví. Každý den sama sebe překonávám, abych se ve studiu udržela. Ale vím, že to má smysl. Už teď mi škola hodně dala. Získala jsem spoustu informací, které využiji ve svém podnikání.

Kde se nápad na podnikání zrodil?

Neměla jsem v úmyslu s cupcaky podnikat, postupně se to vyvinulo. Původně jsem začala péct pro své kamarády, ale mé produkty zachutnaly i zcela cizím lidem. Založila jsem si facebookovou stránku s tím, že se občas někdo ozve, netušila jsem však, že se to rozjede až takhle. S dalšími a dalšími objednávkami jsem si už musela založit živnost.

Jaký byl váš první cupcake?

Koupila jsem si předpřipravenou směs v supermarketu. Stačilo přidat jen vodu nebo vajíčko a smíchat. Jsem dost kreativní, takže jsem chtěla hlavně zdobit. Tenkrát jsem si svůj první výtvor vyfotila, ale když jej porovnám s tím, co dělám teď, tak se úplně zhrozím. Ale zase vidím ten posun. Tu fotku mám dokonce na Facebooku s popiskem, jak se mi cupcake moc líbí. Přitom je to naprostá hrůza (smích).

Čím jsou ty vaše tak vyhlášené?

Sama úplně nevím, ale je na tom možná vidět, že mám k nim hlubší vztah a své produkty vyrábím opravdu srdcem. V mém okolí dělá cupcaky hodně lidí, ale zákazníci chodí a vracejí se ke mně. Přidaná hodnota je možná v tom, že je nedělám ani tak pro vlastní obohacení, ale pro potěšení ostatních.

Mé srdcovky jsou food festivaly, říká studentka a podnikatelka s cupcaky...
Foto: Photo Markét
« z 4 »

Ochutnáváte i cizí cupcaky?

Vlastně je vůbec nejím. Ani cizí ani ty svoje. Když mi ukážete fotky cupcaků, přesně vám řeknu, který kdo dělal. Rukopisy mám nakoukané. Já chci být jiná! Při pečení ochutnám jen korpus, ale krémy nikoliv.

Pak teda nerozumím tomu, jak můžete vyladit chuť.

Zezačátku jsem hodně spolupracovala se svojí maminkou. Ona ochutnávala krémy a já korpusy, pak jsme vše ladily dohromady. Ty recepty mám už v hlavě, používám je automaticky. Vím, kolik čeho kam dát a vím, že to bude vždy stejné.

Jinak maminka mě hodně podporuje a stará se o organizační věci. Chystá nádobí a připravuje podobu stánku na různých akcích. A i když mamku miluju, pečení bych jí nikdy nesvěřila, tohle není její parketa(smích).

Sladké nemusíte?

Čokoládu si dám, ale krémy, dorty a šlehačky nemusím. Zbožňuji brambůrky a mí kamarádi už vědí, co mi mají k narozeninám přinést.

Proč teda nepečete slané varianty?

Tak to je přesně ono, co bych chtěla v budoucnu realizovat. Na food festivalech za mnou často chodí muži a ptají se i na slané cupcaky s masem. Vážně do budoucna uvažuji o tom, že tohle by mohl být další podnikatelský tah a směr, jakým bych se mohla vydat.  Mám teď hlavně plán udělat si bakaláře na Fakultě ekonomicko-správní. Pak bych ráda rozjela více své podnikání a zapojila do něj další lidi. Chtěla bych mít svůj vlastní obchůdek a klidně jít cestou franchisingu a poskytovat licence.

Jaké jsou vaše nejoblíbenější chutě?

Hodně záleží na ročním období. V létě dělám zejména s čerstvým ovocem – malinami, borůvkami, rybízem. S tím vším si dokážu opravdu vyhrát. V zimě jsou extra čokoládové, vevnitř s nutellou a nahoře s kusy čokolády. Poměrně novinkou jsou kinder bueno cupcaky, ještě na podzim jsem je neměla moc vychytané.

Některé výmysly a představy zákazníků musí být hodně náročné.

Je pravda, že s některými nápady si musím vyhrát. Chodila jsem do výtvarky na základní uměleckou školu a modelovala, nebojím se tedy experimentů. Nejzajímavější požadavek od zákazníka byl na cupcaky s tématem Harry Potter. Byl na nich znak relikvie smrti. Když jste se zakousli, byla uvnitř barevná náplň krému, která vám určila, jakou kolej byste v Bradavicích získali. A nedávno jsem pekla na Erasmus day pro Univerzitu Pardubice – borůvkové a čokoládové cupcaky s logem fakult.

Cukrárna plná cupcaků. Váš velký sen.

Jasně, to všechno mám v plánu, ale nechci teď rozjíždět podnikání ve velkém, když stále studuji, a je to momentálně pro mě priorita. Navíc nerada dělám věci napolovic.

Jak velkou máte konkurenci?

Konkurence je v dnešní době už poměrně velká. Necítím se být však ohrožená, mám pořád spoustu objednávek a nové přibývají. Specializuji se sice na cupcaky, ale poskytuji i kompletní sweet bary na svatby a různé společenské akce, postavím stánek se zákusky a dobrotami, nechybí cake pops, což jsou dortová lízátka, jahody v čokoládě, cheesecaky, různé finger food, tedy věci „na zobačku". Je to celková služba s dovozem na místo včetně aranžmá květin. Nevěsta se nemusí o nic dalšího starat.

Říkala jste mi, že máte doma psací stroj a píšete na něm básně. Nechcete vydat knihu s recepty na ty nejlepší cupcaky?

Mám knihu rozepsanou. Nebude však o sladkých dobrotách, ale o hodně složitých otázkách, které si lidi vůbec nepokládají. Knížka by měla být kreativní s fotkami a ilustracemi, mám kolem sebe spoustu mladých a šikovných lidí a chci je zapojit. Původně měla vyjít v roce 2020, ale nejsem si úplně jistá, že to klapne. Měla jsem navíc autonehodu, která mě na čas vyřadila ze studia a mých aktivit. Až mi bylo lépe, začala jsem v nemocnici přemýšlet o svém byznyse a dalších věcech.

A ta kuchařka?

Nemám to aktuálně v plánu a svoje know-how zatím také šířit nechci.

Já myslela, že dnes večer budou všichni péct podle vašeho receptu.

Stále je to výrobní tajemství.

Cupcaky můžeme alespoň ochutnávat na food festivalech.

Food festivaly jsou moje srdcovka. Jsem ráda, že se potkám s lidmi, kteří mi dávají zpětnou vazbu, vidím jejich reakce, kupují cupcaky ve velkém, některé obličeje si už pamatuji, protože se cyklicky vrací… Stává se, že 1000 kusů je za tři hodiny vyprodaných. Na konci dubna budu mít opět stánek v Hradci Králové na Náplavce. Tak určitě přijďte ochutnat.


Zákulisí Báry Jechové

  • Říká si cupcakekářka a typické české cukroví v podobě větrníků a indiánů nemusí
  • Jeden cupcake má dokonce vytetovaný na předloktí
  • Zatím ji nenapadlo, aby se přihlásila do cukrářské soutěže, nemá potřebu si něco dokazovat
  • Pekla cupcaky pro Erasmus day na Univerzitě Pardubice, letěly už i do Řecka a přijeli si pro ně i slovenští zákazníci
  • Ráda tancuje, jezdí na kolečkových bruslích a píše úvahy o životě

Autor: Bc. Věra Přibylová – Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
Foto: Milan Reinberk a Photo Markét
Zdroj: Univerzita Pardubice