Majálesové veselí se po dvou letech vrací do Pardubic! „Jsme za to rádi," říká za pořadatele Jan Mayer

Pardubice – Majálesové veselí se po dvouleté přestávce způsobené pandemií koronaviru vrací do Pardubic! O dvou dnech plné (nejen) hudební zábavy na třech pódiích jsme v exkluzivním rozhovoru pro Pardubice Živě hovořili s JANEM MAYEREM, jedním z organizátorů pardubického majálesu. Ten se uskuteční už v pátek 13. a v sobotu 14. května 2022 na louce u koupaliště Cihelna

Jak jste jako pořadatelé prožívali, že jste pardubický majáles nemohli v roce 2020 a 2021 organizovat? 

Bylo to smutné období. Hlavně v roce 2020, kdy už jsme měli majáles prakticky připravený. Kampaň jsme tehdy rozjeli před Vánoci 2019 a na začátku března 2020 se najednou všechno utnulo. Do poslední chvíle jsme nevěděli, co bude. Asi jako většina lidí jsme si mysleli, že koronavirus tu s námi bude tak týden, 14 dní. A najednou jsme museli akci zrušit, i když jsme ještě pár dní před jejím plánovaným začátkem v roce 2020 doufali, že se nakonec uskuteční. V roce 2021 jsme byli obezřetnější. Už jsme toho dopředu tolik nerozjížděli, tušili jsme, jak to celé dopadne a ani lidé tolik vstupenky nekupovali, protože nevěděli, co bude. Každopádně jsme moc rádi, že pardubický majáles v roce 2022 můžeme zorganizovat.

Jaké problémy vám koronavirová přestávka způsobila?

Přiznám se, že mě mile překvapilo, že jsme žádné velké problémy nepocítili. Nějaké náklady jsme s kampaní k festivalu samozřejmě měli, ale na druhou stranu to nebylo nic, co by nám způsobilo nějaké fatální finanční těžkosti. Stále máme tuto akci jako koníček, třešničku na dortu, která nás primárně neživí.

Jaké byly reakce těch, co si koupili vstupenky na zrušené ročníky? Chápali danou situaci?

Na rok 2020 jsme měli prodaných zhruba 5 tisíc vstupenek. S žádostí o vrácení peněz se na nás obrátilo asi 50 lidí, kteří uváděli celkem pochopitelné důvody, proč se akce v příštím roce nemůžou zúčastnit. Šlo například o těhotenství, stěhování do zahraničí a podobně. Rozhodně to ale nebyla žádná velká vlna, která by nás ohrozila nebo zaskočila.

A jak reagovaly kapely?

Zkrátka se nemohlo hrát, tak se nedalo nic dělat. Všem jsme se to snažili vyhradit tím, že jsme pořádali letní akce s omezenou kapacitou v Automatických mlýnech, Pardubickém pivovaru nebo na zámku. Chtěli jsme udržet kontakt jak s kapelami, tak s hudebními fanoušky. Myslím, že jsme to zvládli.  

Museli jste řešit nějaký zásadnější problém?

Trochu nás překvapilo, že za dva roky se toho opravdu hodně změnilo. Pro rok 2020 jsme nastavili nějaký rozpočet akce a podle toho i ceny vstupenek. Jenže za tu dobu výrazně stouply náklady, například na pohonné hmoty či lidskou práci, takže bylo dost těžké poskládat mozaiku, kterou jsme tehdy vymysleli. I někteří umělci poskočili na dvojnásobný honorář, což nám trochu zkomplikovalo situaci, kdy jsme se chtěli pokud možno co nejvíc držet původního konceptu z roku 2020. A to včetně umělců a kapel, u nichž jsme avizovali, že budou na pardubickém majálesu vystupovat.  

Co vás u tohoto konceptu drží?

Snažíme se navázat na to, co jsme posledních zhruba 15 let v Pardubicích budovali a máme pocit, že docela dobře funguje a baví snad nejen nás jako pořadatele. Důkazem je i vzestupná návštěvnost, která nás vedla k tomu, že jsme museli změnit místo konání, až jsme doputovali na louku před koupalištěm Cihelna. Dnes to je tak, že držíme koncept dvoudenního festivalu, který patří k jedněm z největších svého druhu v regionu.

Jaké chystáte novinky?

Žádné výrazné. Opravdu se chceme držet zavedeného konceptu. Určitá vylepšení chystáme v souvislosti s novým systémem placení. 

O co půjde?

Platit se bude opět bezhotovostně. Všichni prodejci na prodejních místech budou mít mobilní telefony. Po každé platbě na zákazníka otočí obrazovku se zůstatkem a informací o nákupu. Nově je možné dobít si kredit už před akcí díky NFCtron Pass a mít tak čip zdarma. Pokud si někdo bude chtít dobít čip přímo na festivalu, bude ho stát první dobití 30 korun. Další už budou zdarma. V místě akce se po majálesu žádná hotovost vracet nebude. V jeho průběhu lze vyplnit číslo bankovního účtu v online účtence a peníze se každému vrátí automaticky zdarma v rámci celé Evropy.

Počítáte i s vratnými kelímky?

Ano. 

Na jaké hvězdy se mohou návštěvníci těšit?  

Bude jich opravdu hodně. Například Mirai, Mig 21, Vypsaná fiXa, Michal Hrůza, Ben Cristovao, No Name, Wohnout, Divokej Bill, Horkýže Slíže, Kapitán Demo, Mňága a Žďorp či Lenny.

Letos jste se více otevřeli i mladým a regionálním kapelám. Proč jste se pro to rozhodli a která jména na pardubickém majálesu uvidíme?

Mladým nebo regionálním kapelám může pomoct, že je na pardubickém majálesu uvidí řada lidí a zahrají si na jednom pódiu s hvězdami. Letos se návštěvníci mohou těšit na zajímavá jména, jako jsou například eNDee, KEVIN, B1nary, ale také naše stálice, mezi které patří třeba Julián Záhorovský, Sabrage či Ready Kirken.  

Kde najdou zájemci bližší informace o pardubickém majálesu?Na webu https://majalespardubice.cz/ nebo facebookových stránkách pardubického majálesu.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Majáles Pardubice