Letohradské Muzeum řemesel slaví 20 let…

Letohrad – Stejně jako Pardubický kraj si v letošním roce významné jubileum připomíná také Muzeum řemesel v Letohradě, které je největším muzeem svého druhu v České republice. Setkání v areálu muzea se vzhledem k jeho významu zúčastnili zástupci Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolický, náměstkem Romanem Línkem a radními Bohumilem Bernáškem a René Živným.

„Letohradské muzeum řemesel patří mezi významné turistické atrakce celého Orlicka a je svým způsobem unikátní také v tom, že se jedná o soukromý projekt, který se daří rozvíjet již 20 let. Pevně věřím, že ani jistý výpadek v návštěvnosti způsobený koronavirovou pandemií se na dalším fungování muzea neprojeví, ba naopak osobně očekávám, že dojde k nárůstu počtu turistů i vzhledem k omezenějším možnostem vycestovat do zahraničí a možná i jistým obavám obyvatel. Domácí cestovní ruch by mohl naopak růst," uvedl hejtman Martin Netolický.

Muzeum řemesel bylo otevřeno 18. května 2000 a je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou převyšující dva tisíce metrů čtverečných je největším muzeem svého druhu v České republice. Zahrnuje více než 50 ucelených expozic řemesel a živností z období 1840 – 1930. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších.

Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry a 100 let stará školní třída a nově zubní a gynekologická ordinace a nově Retro expozice.

Vice informací Muzeum Řemesel Letohrad > www.muzeumremesel.cz

Zdroj a foto: Pardubický kraj