Květen na Svojanově – tržiště i bitevní pole

Svitavsko – Na programu oblíbené památky Hrad Svojanov je hradní jarmark a nebude chybět ani bitva.

Hrad Svojanov se o víkendu 6. a 7. května 2023 promění v tržiště. „Na tradičním hradním jarmarku si lidé budou moci vybrat z nabídky dřevěných hraček, originálních šperků, keramiky, svíček z včelího vosku i voňavých polštářků. Nebudou chybět ani pravé valašské frgále, cukrovinky a perníky, domácí zavařeniny, sirupy a jiné dobroty," zve na jarmark kastelán hradu Miloš Dempír. Mnozí řemeslníci předvedou, co v jejich rukách vzniká.

Připravený je také doprovodný program na nádvoří sestavený ze scénických vystoupení a dobového tance. „Představí se šermíři ze skupin Grál a Tenebra. Zazní dobová hudba v podání skupiny Subulcus. Zatančí Perchty von Bladen z Mladoňova. Nebude chybět ani kejklíř," upřesňuje kastelán. Návštěvníci nepřijdou ani o komentované prohlídky oblíbeného hradu.

Netradiční akce přibude v sobotu 20. května 2023. Na hradě se uskuteční historický festival, který nese podtitul Bitva u políček. Nachystala jej správa Hradu Svojanov se Skupinou historického šermu a oživlé historie Aldeigjuborg. 

V areálu hradu vznikne středověké ležení. „Od rána nebudou chybět souboje dvojic ale i skupin. Vyvrcholením bude středověká bitva. Ta je naplánovaná na odpoledne," uvádí Tomáš Kozáček ze skupiny Aldeigjuborg. Výletníci se mohou těšit i na ukázky starých řemesel. 

Nachystaní jsou také průvodci, aby milovníkům historie představili samotný hrad Svojanov a jeho bohatou historii.

Hrad Svojanov má v květnu brány dokořán každý den kromě pondělí, a to od 9 do 17 hodin. 


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Polička. Patří k nejoblíbenějším památkám nejen v Pardubickém kraji. V roce 2022 si cestu na hrad našlo 60.153 návštěvníků.Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.  Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na:  www.svojanov.cz  a  https://www.facebook.com/svojanovcz/

Autor: Květa Korbářová, PR Hrad Svojanov
Zdroj a foto: Hrad Svojanov