Kulturní instituce kraje jsou každý čtvrtek pro studenty zdarma

KRAJ – Poté, co odezněla první vlna covidu v roce 2020, zavedl Pardubický kraj volné čtvrtky pro studenty ve všech svých kulturních institucích. Myšlenka se ujala a plynule pokračovala i v dalších letech. Kraj se jí nevzdává ani nyní. Sice přináší určitý propad z možného vstupného, ale to je vynahrazeno dalšími pozitivy.

„Cílem je především pozvat mladé lidí do našich kulturních institucí, naučit je do nich chodit z vlastního zájmu, vnímat historii, kulturu a umění a najít si k nim svůj vztah. Právě vstupné může být tou bariérou, kterou mladí lidé řeší. Od září 2020 až do konce letošního září této nabídky využilo na 7700 studentů. Musím podotknout, že se to netýká návštěv školních kolektivů, ale pouze jednotlivců, kteří se prokáží nějakým dokladem o aktuálním studiu," říká náměstek hejtmana Roman Línek, který před třemi lety s myšlenkou přišel.

Největší zájem je o čtvrteční studentské vstupné zdarma o prázdninách, kdy mají muzea a galerie násobně větší návštěvnost, než v dalších měsících roku. Do akce jsou zapojeny Gočárova galerie, regionální muzea v Chrudimi, v Litomyšli a ve Vysokém Mýtě a Východočeské muzeum v Pardubicích. V uplynulých letech bylo nejvíce těchto mladých návštěvníků v předchůdkyni Gočárovy galerie – Východočeské galerii, letos zatím nejvíc mladých lidí přišlo ve čtvrtek zdarma do Východočeského muzea na pardubickém zámku.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Foto: Tomáš Kubelka
Zdroj a foto: Pardubický kraj