Kulturní a sportovní Tvář kraje bude letos hubenější…

KRAJ – Rada Pardubického kraje se zabývala také dotacemi pro pravidelné významné akce zapsané do dokumentu Tvář Pardubického kraje. Kvůli koronavirové krizi a následným opatřením se některé akce vůbec neuskutečnily či neuskuteční a další jen v omezené formě nebo v nových termínech. V několika případech pomůže kraj s financováním části zmařených nákladů u náročných zrušených akcí.

 „Je to složitý rok, jaký nikdo ze současných organizátorů nepamatuje. Mnoho akcí už bylo vyprodaných předem. Tam, kde se zejména v první polovině roku předpokládala velká účast lidí na jednom místě, se letošní ročníky rušily úplně," uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek a pokračoval: „Osobně jsem obvolával všechny organizátory a vážím si snahy mnohých z nich připomenout se veřejnosti alespoň v upraveném formátu akcí. Tak budou vypadat třeba hudební festivaly Smetanova Litomyšl, Pardubické hudební jaro, Hudební léto v Heřmanově Městci či Zlatá Pecka nebo keltský festival Lughnasad. V plném rozsahu se uskuteční Loutkářská Chrudim, Výtvarné Hlinecko, Ceny Františka Filipovského a snad také sportovní akce jako pardubický půlmaraton, tenisová Juniorka a ITF turnaj v Pardubicích, Zlatá přilba a Velká pardubická."

Zcela zrušeny byly například hudební festivaly ve Skutči a v Letohradu, Čermenské folklórní slavnosti, Aviatická pouť, IFAS nebo Kocianova houslová soutěž a běžecký seriál Iscarex pohár. „Vzhledem k omezením počtu diváků se v tradičním aranžmá letos neuskuteční ani vojensko-historická akce Cihelna v Králíkách, na kterou míří každoročně okolo 20 tisíc návštěvníků. Armáda České republiky obdobně zrušila svoji účast i na dalších velkých akcích, jako například Den pozemního vojska – Bahna. Nicméně v tuto chvíli hledáme společně s dobrovolníky cestu, jak tradici Cihelny ani tentokrát úplně nepřerušit a nabídnout fanouškům vojenské historie boje možná ještě blíže, než jsou zvyklí," sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Zdroj a foto: Pardubický kraj