Kultura podporu dostane, náklady na energie přes léto instituce zvládnou

Pardubice – Zastupitelé Pardubického kraje schválili také řadu dotací v oblasti kultury. Projednal je předtím výbor pro kulturu a památkovou péči, a i když ještě nedosahují plné výše jako před covidem, postupně znovu pomáhají nastartovat kulturní život a péči o památky.

„Letos se vracejí téměř všechny velké kulturní a sportovní akce zapsané v dokumentu Tvář kraje, pro které je určena částka přes 5 milionů korun.  Jedná se o velké hudební festivaly i další tradiční akce," konstatuje Roman Línek, náměstek hejtman pro kulturu, a pokračuje: „Kromě toho jsme schvalovali programové dotace v kultuře a památkové péči. Přijali jsme celkem 352 žádostí, z nichž bylo 66 zamítnuto. Mezi schválené žadatele jsme rozdělili téměř 30 milionů korun."

Mezi významně podpořenými památkami jsou například Pražská brána ve Vysokém Mýtě, vstup do klášterního areálu na Hoře Matky Boží u Králík nebo statické zajištění zříceniny hradu Starý Cimburk u Městečka Trnávka.

Růst energií platí organizace ze svého rozpočtu

Růst cen energií postihl také krajské kulturní instituce. „V současné době pokryly naše kulturní organizace růst energií ze svého rozpočtu. Předpokládáme, že přes teplé měsíce bude situace lepší a uvidíme, jak se ceny budou vyvíjet na podzim a jaká případná opatření budeme muset přijmout," sdělil Línek.

Název Gočárovy galerie stvrdili zastupitelé

Zastupitelé také rozhodli, že dosavadní Východočeská galerie se bude od 1. ledna 2023 jmenovat Gočárova galerie. „Plánovanou změnu názvu bylo potřeba potvrdit už nyní, než zahájíme soutěž na novou vizuální identitu.  Prostřednictvím profesionálů oslovených agenturou Czech Design budeme soutěžit nové logo i celou novou grafickou prezentaci, se kterou galerie vstoupí do svého nového sídla v Automatických mlýnech. Jejich historická budova je sama o sobě výtvarným exponátem, který vznikl podle návrhu architekta Josefa Gočára na počátku jeho umělecké dráhy," uvedl Roman Línek.

Josef Gočár se narodil a nedalekém Semíně a na Pardubicku prožil své mládí. Jeho manželka byla dcerou sládka zámeckého pivovaru v Pardubicích. Nový název galerie podpořila i rodina potomků tohoto architekta.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková – oddělení komunikace / Pardubický kraj
Zdroj a foto: Pardubický kraj