Kráska z Leenane je drsné drama o poslední šanci

Pardubice – V sobotu 8. října 2022 pardubické Divadlo Exil uvede v premiéře inscenaci Kráska z Leenane. Tragikomedii drsnou jako šmirgl papír napsal jeden z nehranějších současných dramatiků na světě Martin McDonagh. První divadelní hra tohoto britského autora irského původu slaví celosvětový úspěch a dodnes je považována za jeho nejlepší text.

„Je téměř s podivem, že jsme za více než dvacetileté existence našeho souboru po žádné hře McDonagha nesáhli. O to víc se na to těšíme," uvádí vedoucí souboru Kateřina Fikejzová Prouzová. 

Kráska z Leenane je první premiérou v letošní divadelní sezóně. Drsné drama diváka vtáhne do osamělém soužití hypochondrické matky na zabití a dcery, která je pořád panna. Historka z irského venkova o promarněné lásce a citovém vydírání je protkaná černým humorem. 

„McDonagha mám moc rád. Viděl jsem Mrzáka, Katy a Ujetou ruku a všechny jeho filmy. Jeho poetika a humor jsou mi velice blízké. Text jsem ale prvotně vybíral tak, aby byl inscenovatelný v Exilu, to znamená málo postav a nenáročnost výpravy," uvádí režisér Lukáš Kopecký. 

V hlavních rolích se objeví Karolína Davidová a Jana Kaucká. Další postavy ztvární Ondřej Broulík a David Piskač. „Vzhledem k obsazení jsem o deset let omladil obě hlavní postavy. Text je skvělý, upravoval jsem ho minimálně. Ze začátku to byl boj s obsazením. Karolína je třetí herečkou, které jsem roli Maureen nabízel. Nakonec to ale dopadlo výborně. Kája se role zhostila skvěle, dodala do té irské drsňačky něco ze svého křehkého až zranitelného půvabu a nyní si nedovedu představit, že by tou Kráskou byl někdo jiný," vysvětluje Lukáš Kopecký. 

Divadlo Exil sídlí pod Machoňovou pasaží v Pardubicích. Díky své komorní scéně může uplatňovat především civilní herectví a kontakt s divákem. Soubor se věnuje převážně současným textům. Do konce kalendářního roku chystá ještě premiéru třetího dílu svého divadelního seriálu Seroš.

Foto: Miloslav Junek
Zdroj: Divadlo Exil