Kraj přispěje obcím na výstavbu i rekonstrukci vodovodů a kanalizací

KRAJ – Pardubický kraj vyhoví celkem 47 žádostem o dotaci v oblasti rozvoje vodohospodářské infrastruktury. Obcím na vodovody a kanalizace poskytne přes 66 milionů korun. Rozhodli o tom krajští radní na svém posledním jednání. Návrh ještě musí schválit zastupitelstvo.

Důležitá je pro nás zejména podpora projektů, které už mají zajištěnou další podporu z národních nebo evropských zdrojů. Jako první na řadě jsou tedy stavby nových vodovodních a kanalizačních sítí. Stejně tak ale klademe důraz i na projektovou přípravu. Stabilita a bezpečnost dodávek pitné vody pro maximum obyvatel kraje a stabilita vůbec celé vodohospodářské infrastruktury je pro nás totiž stěžejní a bereme ji jako prioritu. Proto v Pardubickém kraji nepřerozdělujeme pouze sumu, kterou získáme z poplatku za čerpání vod, ale vkládáme do podpory obcí i další prostředky kraje. V letošním roce jsme posuzovali celkem 50 žádostí, z toho vyhovíme 47 z nich v hodnotě 66 milionů korun. Zbylé tři žádosti bohužel nesplňovaly požadovaná kritéria," uvedl radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil s tím, že i díky zmíněným prostředkům se na území Pardubického kraje podaří realizovat stavby v celkové hodnotě přes jednu miliardu korun.

Programová dotace na rozvoj infrastruktury v oblasti vodního hospodářství je udělována za účelem čištění odpadních vod, zásobování pitnou vodou či na vypracování projektové dokumentace. Žadateli mohou být obce nebo svazky obcí. Kraj v letošním roce podpoří například Moravany, Sezemice, Tuněchody, Časy, Morašice, Bohuňov, Ostřetín, Dolní Moravu nebo Rokytno.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj