Kraj připravuje nákup pozemku pro stavbu záchranky v České Třebové

Orlickoústecko – Rada Pardubického kraje na svém pondělním jednání učinila důležitý krok v přípravě výstavby nové výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby v České Třebové, která by měla posílit dostupnost rychlé pomoci v oblasti mezi Českou Třebovou a Svitavami. Základna by měla stát v blízkosti silnice I/14 na výjezdu z města směrem na křížení se silnici I/43 spojující Lanškroun a Svitavy. O nákupu potřebného pozemku budou na svém nejbližším jednání rozhodovat krajští zastupitelé.

„Vedle vybudování nových výjezdových základen v Litomyšli a ve Svitavách jsme na základě konzultací s vedením Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje identifikovali navýšení počtu výjezdů v oblasti České Třebové. To vyžaduje aktivaci výjezdových skupin z Ústí nad Orlicí, Litomyšle či Svitav. Proto jsme se rozhodli, že prověříme možnosti výstavby základny přímo v České Třebové, které je nejen významným železničním uzlem, ale nachází se zde také celá řada průmyslových areálů a sportovišť, mezi které patří také sportovní areál Peklák, který je využívaný nejen v zimě pro lyžování, ale velmi hojně také v létě pro sjezdy na horských kolech, při kterých i dle sdělení lékařů dochází často k vážným zraněním," uvedl hejtman Martin Netolický.

Rada kraje proto schválila záměr nákupu potřebných pozemků. „Návrh na uzavření kupní smlouvy předložíme zastupitelstvu na jeho dubnovém jednání. Následně by byly předmětné pozemky předány se všemi součástmi a příslušenstvím k hospodaření Zdravotnické záchranné službě Pardubického kraje. Na nákup pozemků byl zpracován znalecký posudek, který je pro nás závazným v rámci jednání o pořizovací ceně. Celkem se jedná o 2 634 m2, které jsou znaleckým posudkem ohodnocené na 5,284 milionu korun včetně všech nákladů souvisejících s pořízením pozemku," řekl radní pro oblast majetku Alexandr Krejčíř.

Pozemek je dopravě velmi dobře dostupný. „V rámci prověřování potenciálně vhodných pozemků bylo důležité, aby byla oblast dobře dopravně dostupná s možností rychlého výjezdu na hlavní silnice. Jako takový byl identifikován pozemek v blízkosti silnice I/14 u benzinové stanice na výjezdu z města směrem na Třebovice a křížení se silnicí I/43, která spojuje Svitavy a Lanškroun," sdělil hejtman Martin Netolický.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj