Kraj poskytne obcím dotaci na pořízení defibrilátorů. Otevírá zároveň druhé kolo žádostí

KRAJ – Radní Pardubického kraje na svém posledním jednání schválili dotace pro 11 obcí, které si o ně zažádaly v programu na pořízení automatizovaného externího defibrilátoru. Pardubický kraj má na pořízení defibrilátorů pro rok 2023 vyčleněn milion korun, z došlých žádostí však vyčerpá jen 427 tisíc. Zbylé peníze chce kraj rozdělit v druhém kole dotačního programu.

Cílem těchto dotací je zefektivnění spolupráce obcí a složek Integrovaného záchranného systému při záchraně lidských životů. Jde o systémový a potřebný krok ke zvýšení bezpečnosti občanů, srdeční zástava je bohužel velmi častým jevem bez varovných příznaků. I proto se snažíme prostřednictvím dotačního programu obce motivovat k pořízení defibrilátorů. Nové defibrilátory tak budou nově mít například v Chrasti, Červené Vodě, Jezbořicích, Miřeticích nebo Žlebských Chvalovicích," uvedla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková s tím, že definitivně musí dotaci schválit ještě krajské zastupitelstvo.

Z finanční alokace dotačního programu, která činí jeden milion korun, je po prvním kole vyčerpáno necelých 430 tisíc. Zbylých 570 tisíc Pardubický kraj rozdělí žadatelům v druhém kole. „Dotace jsou určené pro obce do 10 tisíc obyvatel a mohou dosáhnout maximálně 50 procent z celkových způsobilých výdajů.  Na jeden projekt můžeme poskytnout maximálně 40 tisíc korun," upřesnila Michaela Matoušková.

Žádosti do druhého kola dotačního programu je možné podávat od 21. dubna do 3. května 2023. Další informace jsou k dispozici na webových stránkách Pardubického kraje.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj