Kraj ani střední školy nesouhlasí se změnou financování nepedagogických pracovníků

Chrudimsko – Ředitelé všech středních škol a školských organizací, jejichž zřizovatelem je Pardubický kraj, se tradičně setkali v rámci velké porady na Seči. V rámci dvoudenního programu čeká na ředitele řada odborných přednášek z oblasti legislativy, přijímacích řízení, čerpání dotačních prostředků či informace Ministerstva školství či České školní inspekce. Se zástupci škol hovořili v rámci úvodního bloku také hejtman Martin Netolický a krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

„V rámci přípravy krajského rozpočtu, který nyní putuje na prosincové jednání zastupitelstva, počítáme s celou řadou důležitých investic do oblasti školství. K tomu je nutné připočíst také stavby, které již máme vysoutěžené a zahájíme je se začátkem stavení sezony 2024. V tuto chvíli můžeme garantovat investice za minimálně 210 milionů korun, ke kterým samozřejmě přidáme prostředky z předpokládaného zvýšeného inkasa daní letošního roku a projekty s výraznou spoluúčastí evropských fondů. Chceme například pokračovat v rekonstrukcích školních hřišť a vedle českotřebovského gymnázia řešíme také projekty Gymnázia Dašická a Gymnázia Mozartova v Pardubicích. Vedle toho řešíme také urgentní investice spojené s převzetím školních budov z majetku měst do majetku kraje. Konkrétně se jedná o objekty Obchodní akademie Pardubice a Gymnázia Lanškroun," uvedl hejtman Martin Netolický, který také připomněl velkou plánovanou investici do Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí do objektu nového pavilonu ateliérů v areálu Perla.

Hejtman také připomněl, že kraj se dlouhodobě snaží být aktivní v rámci čerpání národních, ale především evropských dotací. „V tuto chvíli netrpělivě očekáváme, jak bude nastaveno zaměření evropských dotací a do jaké míry se bude škrtat v dotacích na národní úrovni. Bohužel vzhledem k dlouhodobě nerovnému nastavení rozpočtového určení nám ani nezbývá nic jiného, než se snažit získat všechny možné prostředky z vnějších zdrojů. Pokud by tyto možnosti byly omezeny, může to znamenat také výrazné přibrzdění investiční činnosti v případě, že se nám nepodaří rozpočtové určení daní pro kraje narovnat," doplnil hejtman.

Podle radního pro oblast školství Josefa Kozla se Pardubického kraje netýkaly debaty o nedostupnosti středních škol a nereagování na populační růst. „Vzhledem k tomu, že pravidelně pracujeme s demografickými daty, tak jsme na příchod silnějších populačních ročníků do středních škol připraveni. V přijímacím řízení pro školní rok 2023/2024 proto nebyl takový převis poptávky nad nabídkou, se kterým bychom si nedokázali poradit. Momentálně využívají střední školy v našem kraji kapacitu ze 73 procent a míst pro žáky vycházející v současné době ze základních škol je tak dostatek. Navyšování celkových kapacit středních škol v Pardubickém kraji proto momentálně nepředpokládáme," uvedl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel, který připomněl, že kraj s oborovou skladbou průběžně pracuje. „V průběhu posledních tří let byla zvýšena kapacita dvou zdravotnických škol, a to v Pardubicích a v Ústí nad Orlicí. V souvislosti s potřebami trhu práce a s poptávkou uchazečů zaznamenala změny také oborová nabídka některých středních škol v kraji, kde jsme například otevřeli nové obory, ale vždy to bylo proti vymazání těch, o které již nebyl mezi studenty takový zájem. Nyní například řešíme otevření vyšší odborné školy při Střední zdravotnické škole Svitavy, kde bychom chtěli od příštího školního roku začít zajišťovat výuku tříletého oboru diplomovaná všeobecná sestra," řekl radní Josef Kozel.

Řeč byla také o problematice, která na školy doléhá z hlediska připravované legislativy. Jedná se například o financování nepedagogických pracovníků, kdy by podle návrhu Ministerstva školství ČR mělo docházet k dofinancovávání platů ze strany zřizovatele, tedy měst, obcí a krajů. „Neumím si představit, že by na nás a na obce stát bez jakékoliv kompenzace převedl povinnost hradit vybrané nepedagogické pracovníky na školách. Je to nesystémový návrh, který si neumím představit, že by mohl fungovat. Školství je navíc nutné brát jako celek. Vedle vzdělávací části musíme zohledňovat také další profese, které jsou pro chod školy nezbytné. Navíc všechny tyto debaty mohou způsobit výraznou nervozitu v celé škole, což rozhodně není dobré. Pevně věřím, že ministerstvo školství také vzhledem k nevoli, kterou tato myšlenka na úrovni škol, ale i zřizovatelů vyvolala, celý návrh přehodnotí nebo výrazně upraví," uvedl hejtman Martin Netolický.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj