Koprová, maková nebo aperol: Na vyhlášenou Zmrzlinu z Kunětic se stojí fronty

Pardubicko – Začínali ve starém karavanu bez přívodu vody, zmrzlinu vyráběli z práškové směsi a prodali 20 kousků za den. Dneska na návsi v pardubických Kuněticích obslouží v průměru 600 zákazníků denně, prodají 80 kg zmrzliny a zakládají si na kvalitní smetaně a čerstvém ovoci od místních farmářů. Proč ještě nevyrobili šmoulí zmrzlinu a jak vznikají netradiční receptury? 

Zmrzlina byla životním osudem manželů

Zmrzlinu z Kunětic vybudovali v roce 2006 manželé Pavlisovi společně, jejich životní cesty se ale rozdělily, a tak má tradiční podnik od roku 2021 pod palcem Zdeněk Pavlis. K myšlence vyrábět zmrzlinu je přivedl kamarád Aleš, který ji sám prodával ve svém bufetu na Mácháči. „Sedli jsme si u něj za zmrzlinový stroj a hned jsme věděli, že to je něco, co by nás moc bavilo. Když Aleš nečekaně zemřel, koupili jsme jeho stroj, na náves v Kuněticích postavili starý karavan a začali vyrábět zmrzlinu. Bez něj bychom se na tuto cestu asi nikdy nevydali," říká Zdeněk Pavlis, spoluzakladatel a majitel Zmrzliny z Kunětic.

Původně se Zdeněk Pavlis vyučil automechanikem, jezdil na montáže, budoval plynovody po celé republice, brigádničil v baru na sjezdovce. Dnes vymýšlí zmrzlinové recepty, sbírá čerstvé ovoce a řídí tým téměř 20 zaměstnanců.

Čerstvé ovoce a špetka lásky je správný recept

„Zamilovali jsme se do vůně zmrzliny z čerstvého ovoce, je to něco úplně jiného než z mraženého," říká Zdeněk Pavlis. Proto už roky jezdí k místním farmářům pro ovoce, které dozrává na východočeském sluníčku. Pro švestky a jahody do Podůlšan, pro jablka a hrušky do Libčan, na moštovou zmrzlinu bere jedině mošt z Nemošic, kopřivy si chodí natrhat k Labi kousek od své prodejny. „Hlavní myšlenkou je propojit regionální pěstitele a vyrábět zmrzlinu z kvalitních, čerstvých a sezónních surovin. Že se na naši zmrzku stojí fronty, náš ujišťuje, že to děláme dobře. Jakpak by ne, když to děláme s láskou," dodává.

Vanilková, nebo gorgonzolová? Zákazníci se nebojí experimentovat

Nápady na receptury vznikají u Zdeňka Pavlise často přes noc. Ráno proto běží do přírody nebo na nákup, aby mohl co nejrychleji svoji myšlenku zrealizovat. Zjistil, že zákazníci milují netradiční chutě, a tak už mohli ochutnat stovku různých příchutí zmrzliny, třeba koprovou, aperolovou, olivovo-rajčatovou, kopřivovou nebo makovou. „Polovina zákazníků se drží tradiční vanilkové. Druhá půlka ale jezdí ochutnávat speciálně tyto netradiční a ovocné příchutě, a z toho mám velkou radost," říká Zdeněk Pavlis. Vstříc vychází i potravinovým alergikům a dietářům, proto vyrábí i zmrzlinu bez laktózy a cukru. Obrovským lákadlem je ale čerstvé ovoce, v nabídce proto bývá třeba mangová, melounová nebo višeň v rumu, která získala ocenění Regionální potravina Pardubického kraje.

Kunětickou šmoulí zmrzlinu si zákazníci nekoupí. Zatím…

Děti ji milují, ale je plná umělých barviv. Modrá barva se v přírodě totiž přirozeně příliš nevyskytuje, a tak je pro Zdeňka Pavlise výroba modré šmoulí zmrzliny velkou výzvou. „Z borůvek je zmrzka fialová. Zkoušeli jsme smíchat likér curacao s pomerančem, ale vznikla zelená. Teď zkoušíme louhovat čaj z chrpy v citronu, další pokus bude rostlina spirulina," říká zakladatel Zmrzliny z Kunětic. „Dokud nenajdeme přírodní cestu k modré barvě, šmoulí zmrzlinu u nás dětičky nenajdou," dodává. 

Učili se od italských mistrů

Věděli, že zmrzlina z práškových směsí není správná cesta, proto se s bývalou manželkou Monikou v samých začátcích Zmrzliny z Kunětic vydali na kurz k 70letému italskému mistru zmrzliny. Díky němu se naučili pracovat s cukernatostí a čerstvým ovocem. Od té doby jezdí pravidelně sbírat inspiraci na světový veletrh zmrzliny v Rimini.

Za kvalitní a zmrzlinu plnou čerstvých a smetanových chutí získali manželé Pavlisovi se Zmrzlinou z Kunětic několik ocenění – třeba Regionální potravinu Pardubického kraje, Českou chuťovku nebo MLS Pardubického kraje.


O Zmrzlině z Kunětic

Kunětickou zmrzku založili manželé Zdeněk a Monika Pavlisovi v roce 2006. Začínali ve starém karavanu bez přívodu vody, zmrzlinu vyráběli z práškové směsi. Dnes se na jejich studenou dobrotu stojí fronty. Kouzlem výborné chuti je kvalitní smetana, čerstvé ovoce, zelenina a bylinky. Hlavní myšlenkou je propojit regionální pěstitele a vyrábět zmrzlinu z čerstvých surovin. Vyhlášená zmrzlina z kunětické návsi nabízí tradiční ovocné a vanilkové příchutě, nebojí se ale ani experimentů – zákazníci mohou ochutnat koprovou, makovou, aperolovou, kopřivovou a další. V roce 2021 převzal vedení firmy Zdeněk Pavlis a Kunětická zmrzka se přejmenovala na Zmrzlinu z Kunětic.

Autor: Lucie Vostřelová
Zdroj a foto: Zmrzlina z Kunětic