Kobercový nálet pozitivních emocí swingových Pirátů ve spojení s legendami Semaforu v Pardubicích zafungoval…

Pardubice – Kobercový nálet pozitivních emocí. Tak by se dal v kostce shrnout výsledný dojem ze sedmého Galakoncertu oblíbené východočeské formace Pirate Swing Band. Ten se uskutečnil v sobotu večer v pardubickém Kulturním domě Hronovická.

Nápadité swingové aranže

Originální seskupení vedené frontmanem Jiřím Ševčíkem, které dokáže překvapit novými, nápaditými swingovými aranžemi tuzemských i zahraničních hitů především z oblasti rocku a popu, se tentokrát rozhodlo, že po svém uctí 60. výročí Semaforu. Speciálně pro tento program si navíc přivzalo hned dvě výrazné hvězdy tohoto kultovního divadla.

Komička každým coulem

„Byla jsem moc ráda za pozvání do Pardubic. Je pro mě ctít zazpívat si s tímto big bandem,“ konstatovala na adresu Pirate Swing Bandu první dáma Semaforu Jitka Molavcová.

„Za chvíli to bude 50 let, co jsem vstoupila do Semaforu jako velmi slušné děvče. Od té doby s Jiřím Suchým kráčím po cestě hudby, humoru a poezie,“ prohlásila brzy 70letá hudební komička, která si od první chvíle, co přišla na jeviště, získala publikum přívalem neskutečné energie.

Diváky bavila zpěvem, průvodním slovem, humornými grimasami, tancem, ale i třeba drobnými žonglérskými výstupy s mikrofonem či hrou na saxofon. „Před 50 lety mi legendární dirigent, swingař Karel Vlach, řekl: Dívko… To tehdy ještě šlo… Vy budete zpívat Tři strážníky! A sama! A já na to: Pro vás, pane Vlachu, třeba i šest,“ zavzpomínala na svou cestu k jedné z mnoha nestárnoucích písní jejího milovaného Osvobozeného divadla.

Sobota přednášel o swingu

Svou přednášku o swingu oprášil komik Luděk Sobota, který v Semaforu rovněž působil. A jako bonus pak společně s východočeským big bandem přidal známé hity z dílny Ivana Mládka Lízátko, V intimním malém pokojíčku a Vánoce v Ďáblicích.

Vzpomínka na Karla Gotta

Speciální vzpomínku Piráti věnovali rovněž další ikoně, která prošla Semaforem, Karlu Gottovi. Nejpopulárnější český zpěvák všech dob totiž ještě stihl natočit pozdrav pro letošní koncert „hudebního all stars bandu“, jak sám Pirate Swing Band nazval.

Východočeští muzikanti Karlu Gottovi během večera vysekli poklonu hned několikrát. A to jak vtipnou směsicí jeho slavných šlágrů, ale i německou verzí Včelky Máji nebo třeba novým aranžmá a „optimističtějším“ textem písně Oči má sněhem zaváté.

Gottova pecka To musím zvládnout sám bodovala ve speciálním čísle k 30. výročí sametové revoluce, které bylo velmi zdařilou poctou lidové písničce. Netradičních úprav se v tomto bloku dočkaly i hity od Janka Ledeckého či skupin Kabát a Olympic.

Na polku tančili i diváci

Lídr Pirátů Jiří Ševčík se pro tuto příležitost oblékl do lidového kroje a pod jevištěm se tančila polka v podání členů Národopisného souboru Formani. A došlo dokonce na diváckou volenku, takže si tento povedený žert užili ve víru tance i někteří odvážlivci z publika.

Pobavila též předělávka duetu o mužském zrání Chytnem druhej dech, který proslavili „semaforský“ Waldemar Matuška společně s bavičem Vladimírem Menšíkem. Tento nesmrtelný lidový vypravěč a král zábavy by se letos dožil 90 let. 

Polský Jožin z bažin

Netradiční swingový průlet od Vlacha po Bacha připomněl i hity od skupin Queen, Europe, ABBA či Bee Gees, ale také třeba zpěváka Eltona Johna, zpěvačku Sandru či slavné Kočky.

A když symbolickou vypalovačku Freedom od George Michaela vystřídala titulní melodie z filmu Život Briana od britského satirického seskupení Monty Pythonův létající cirkus pojednávající o tom, že je potřeba se na život dívat vždycky z té lepší stránky, vypadalo to na povedené finále večera. Jenže to byli nebyli Piráti, kdyby si na závěr nepřichystali překvapivé vytleskané přídavky včetně polské verze Jožina z bažin či úryvku z Rybovy České mše vánoční. 

Chutné hudební pamlsky Více než tříhodinový galavečer s mnoha potlesky vestoje, při němž jeden pozoruhodný hudební nápad z autorské dílny Ševčík/Škeřík střídal druhý, utekl jako voda a nabídl spokojenému obecenstvu další mimořádný zážitek. A že těch originálních lahůdek a chutných hudebních pamlsků umně servírovaných výtečnými muzikanty na zlatém swingovém podnose bylo!

 
 
 • Na Pardubickém závodišti se opět bruslí!
 • Pardubice – Provoz Zimního sportovního parku byl zahájen. Na Pardubickém závodišti se bude od prosince až do února příštího roku

   
   
 • Univerzita Pardubice pozve budoucí studenty na Den otevřených dveří online…
 • Pardubice – Zájemce o studium osloví Univerzita Pardubice letos už pouze online. Plánovaný Den otevřených dveří na všech sedmi fakultách

   
   
 • Ateliéry pro umprumku v Ústí nad Orlicí patří mezi krajské priority v oblasti školství…
 • Ústí nad Orlicí – Hejtman Martin Netolický a radní pro oblast školství Josef Kozel navštívili v pátek město Ústí nad Orlicí.

   
   
 • Opilý řidič zapomněl svítit. Polámaný po skoku z okna zápasil se strážníky i zdravotníky…
 • Pardubice – Mikulášský víkend a strážníci v Pardubicích při něm od pátku do neděle řešili 320 událostí. Policistům strážníci předali dvě

   
   
 • Kraj chce na úpravách haly na Dašické spolupracovat se sportovními kluby…
 • Pardubice – Přestože sportovní hala na Dašické v Pardubicích spadá pod správu přilehlého gymnázia, to jí obvykle využívá jen na hodiny