Když se dva „mrtví" starají o dítě v dospělém těle aneb Drábkova Rain Woman na festivalu Pernštejnlove

Pardubice – To se takhle potkají dva „mrtví" a začnou spolu žít. Češka Zdena a Islanďan Snorri mají za sebou hodně divokou minulost. Společně se potkají v dánské Kodani a zachrání jeden druhého před tragickým koncem. Poté se odstěhují do Česka, kde prožívají celkem nudnou každodenní rutinu. Do té doby, než Zdeně zemře matka, kterou nenávidí a s níž roky neměla žádné kontakty. Stejně jako se svou autistickou sestrou Adinou, dítě v dospělém těle, jež vyžaduje 24hodinovou péči a o kterou se nyní se Snorrim bude muset postarat.

To je hlavní výchozí situace autorské inscenace režiséra Davida Drábka Rain Woman, která byla k vidění v podání pražského Divadla 21 pod širým nebem na pardubickém zámku na festivalu Pernštejnlove.       

Příběh inspirovaný Rain Manem

Příběh volně inspirovaný slavným oscarovým filmem Rain Main v hlavních rolích s Dustinem Hoffmanem a Tomem Cruisem nabízí spoustu příležitostí pro zábavné i dojemné momenty. Divákům postupně odkrývá téma lásky navzdory spoluprožité bolesti. Každá z postav má v sobě navíc něco fatálního, s čím se potkala v dětství a ovlivnilo jí to na celý život. 

Zdena má slabost v předčítání akčních slev v letácích, Snorri se úplně nezbavil závislosti na pivu, kterému vzhledem k své minulosti raději říká „chmelové smoothie". Adina nemůže být bez Kouzelné školky a nevykoná velkou potřebu, aniž by zněl hit Dalibora Jandy Oheň, voda, vítr. To vše mlčky pozoruje čert, který je nápadně podobný tomu z televizní reklamy na přípravek pro zkvalitnění erekce, a želva nádherná. „Na Islandu žádné želvy nejsou, protože by jim namrzly prciny," vysvětluje Snorri Adině, která do bytu pozve i jehovistu Lukáše se skrytou srdeční vadou a překvapivou ochotou poprvé v životě otestovat „chmelové smoothie"…

Zajímavé motivy ze života jedné rodiny  

Inscenace Davida Drábka odhalí spoustu zajímavých motivů ze života jedné rodiny, ale řadu z nich nechává jen v náznacích. Devízou představení Divadla 21 jsou dobré herecké výkony hlavních protagonistů. Skvělý je především suverénní Gustav Hašek, který v roli Islanďana Snorriho působí jako cizinec hovořící česky s opravdu roztomilým přízvukem. Ivana Machalová pak přesvědčivě ztvárňuje autistickou Adinu a Hana Mathauserová dokáže dobře vystihnout proměnu své postavy Zdeny. Marek Zeman pobaví hlavně jako jehovista Lukáš a celkem solidně si vedou i vodní želvy, i když podle slov režiséra Davida Drábka „hodně plavou v textu". Za pozornost stojí také tradičně výtečná hudba Darka Krále.     

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: PernštějnLOVE