Jedno špatné parkování odhalilo celou řadu přestupků

Pardubice – 4v1. Akce, o kterou řidič s největší pravděpodobností úplně zájem neměl, ale mohl s ní počítat, když zastavil přímo na žluté čáře. Právě tento přestupek zaujal strážníky, kteří v místě prováděli běžnou kontrolní činnost. Jedno porušení zákazu zastavení ale nakonec spustilo celou lavinu prohřešků.

Řidič totiž v prvé řadě nevlastnil řidičské oprávnění, vozidlo nebylo pojištěné, a jak bývá zvykem, nebyl ani proveden přepis vozidla na nového majitele. Ve světle těchto skutečností dorazila na místo i Policie ČR, která řidiči zakázala další jízdu. Ze všech svých prohřešků se ale nakonec bude muž zpovídat u správního orgánu, kterému kompletní událost a všechny přestupky předají strážníci.

Problém nepřevedení vozidla na nového majitele bývá častý. Strážníci každý měsíc odpovídají zoufalým lidem, kteří se na ně obrací, že jim i po prodeji vozu chodí pokuty, jelikož jsou stále uvedeni jako provozovatel vozidla.  Předání plné moci kupujícímu, aby změnu vlastníka provedl, totiž ještě neznamená, že tak učiní. Doporučujeme, aby obě strany provedly přepis přímo při prodeji anebo si prodávající nechal napsat plnou moc na sebe a přepis provedl sám. Zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích navíc pro tuto povinnost ukládá lhůtu deseti pracovních dní. Za její nesplnění může úřad uložit pokutu.  

Autor: Lucie Klementová – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice