„Jára Cimrman byl géniem všestranným, já jednostranným," usmíval se Zdeněk Svěrák

Pardubice – Snad každý správný Čech ví, že Jára Cimrman byl génius, který se za svého života neproslavil. Od roku 1966 však poctivě a neúnavně šíří jeho odkaz známý herec, spisovatel a dramatik ZDENĚK SVĚRÁK. A právě za osobitou dramatickou tvorbu pro Divadlo Járy Cimrmana se v pondělí večer stal ve Východočeském divadle v Pardubicích držitelem Ceny Genia smíchu. Šlo o jeden z vrcholů Galavečera smíchu, na němž byly předány ceny nejlepším komediálním počinům za loňský rok. Při této příležitosti poskytl Zdeněk Svěrák serveru Pardubice Živě exkluzivní rozhovor.

Jaký je to pocit být držitelem Ceny Genia smíchu? 

Člověk to nesmí brát tak vážně. Každopádně děkuji všem, kteří ze mne na jeden večer udělali génia. 

Cena Genia smíchu je však trvalá…

Cena je to hezká! Vystavím si ji ve své pracovně. Můj syn Jan má sošku Oscara, já budu mít krásnou ženskou jako Cenu Genia smíchu.

Myslíte si, že jste se tímto oceněním tak trochu přiblížil největšímu Čechovi a univerzálnímu českému géniovi, kterým není nikdo jiný než Jára Cimrman?  

Zdaleka ne! Jára Cimrman byl všestranný, kdežto já jsem jednostranný. (úsměv)  

Člověka ale asi potěší, že titul génia můžete užívat stejně jako on, když už to máte nyní oficiálně…

No, užívat titul… Vždyť pro něj snad ani není zkratka! (úsměv)

Co říkáte na nápad, který mělo Východočeské divadlo, že v Pardubicích pořádá festival čistě zaměřený na komediální žánr?

Je hezké, že se v Pardubicích věnujete komedii, protože to je ne TAKÉ umění, pro mě je to HLAVNĚ umění. Když se v divadelní hře nachází jenom smutek, tak podle mě zachytila pouze polovičku života. Ale v každé komedii zase najdete něco smutného.

Co pro vás znamená smích, humor, legrace?

Pro mě je to zaprvé živobytí. A zadruhé smysl života. Myslím si, že když mi Pánbůh dal schopnost rozesmávat jiné, tak, že bych to měl dělat a nevěnovat se ničemu tak důkladně jako tomuhle. 

Má dnes člověk důvod smát se? 

Někdy ten důvod třeba není, ale člověk musí hledat tu skulinku ve tmě, kde to světlo ještě je. Někde jsem četl, že když se smějeme minutu, tak si prodloužíme život o den. Vždyť prý Pánbůh, když uplácal Adama a podíval se na to, co stvořil, smál se tak, že nedokázal přestat. A proto je věčný.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Michal Klíma