Jaká kuchyně je lepší, ta česká, nebo francouzská? Správnou odpověď se pokusili zjistit na poličském učilišti

Svitavsko – Na konci března do Poličky zavítala francouzská delegace žáků a učitelů z partnerské střední školy Lycée Jean de la Taille z Pithiviers. Návštěva byla součástí evropského vzdělávacího výměnného programu Erasmus, který podporuje zahraniční studijní pobyty. Spolu s českými žáky – budoucími kuchaři, hosté soutěžili, kdo připraví a uvaří lepší menu.

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Polička spolupracuje s francouzskou střední školou od roku 2008. Každý rok se také konají výměnné pracovní pobyty. Podobné setkání jako to letošní, se ale uskutečnilo teprve podruhé.

Francouzské hosty u nás čekal velmi pestrý program. „Jak pro české, tak i francouzské žáky se jednalo o jedinečnou příležitost, jak poznat jinou kulturu, vyzkoušet nové chutě a komunikovat v cizím jazyce. V rámci česko-francouzské gastro soutěže měli za úkol připravit chutné a atraktivní menu, které prezentovali ve formě rautu před odbornou porotou. Francouzská delegace 37 žáků a osmi učitelů si kromě vaření prošla město Poličku, navštívila tamní pivovar, prohlédla si město Litomyšl a na závěr své návštěvy jela poznávat naše hlavní město. Jediným nedostatkem byla absence paní ředitelky z Pithiviers," uvedl krajský radní pro školství Josef Kozel.

Francouzské menu:

Koláč Pithiviers – koláč z listového těsta plněný masem (srnčí, kachní + kachní játra foie gras)
Grilovaná zelenina
Francouzské větrníčky Carachoux plněné vanilkovým krémem se šafránem a medem + křupavý keks na povrchu nebo polité karamelem

České menu:

Obě skupiny dohromady:

Šumavská bramboračka
Krémová česneková polévka
Škvarková pomazánka
Selská tlačenka s marinovanou cibulí
Dančí guláš
Kančí soté
Kuře na paprice
Domácí buchtičky plněné švestkovými povidly a tvarohem
Valašský frgál s hruškovými povidly a tvarohem

Autor: Tomáš Kopecký
Zdroj a foto: Pardubický kraj