Jak vypadal svět očima Krychliče? Ikona pardubického nádraží ožila v letním kině

Pardubice – Jak vypadal svět očima Krychliče? Muž s nepřehlédnutelným „voskovým" vzhledem a účesem připomínajícím krychli ožil v pátek večer v Pardubickém letním kině, kde se uskutečnila obnovená premiéra časosběrného dokumentu Silvie Dymákové o této ikoně pardubického nádraží.    

„Pocházím z Hradce Králové, ale Krychliče jsem Pardubicím vždycky záviděla. Fascinoval mě. Už od doby, kdy jsem do Pardubic jezdila za mým otcem, který tu žil, jsem měla ohledně Krychliče řadu otázek, ale žádné odpovědi. Tak jsem si pro ně v dospělosti došla," vysvětlila novinářka Silva Dymáková.

Otevřít Krychliče bylo těžké

„Otevřít Krychliče bylo dost těžké. Nejprve s natáčením souhlasil, ale pak mě docela drsně odmítl, že jsem to dokonce obrečela. Když jsem ale natočila film Šmejdi, o kterém se tehdy hodně psalo, zjistil, že jsem vlastně známá osoba, tak to potom klaplo," konstatovala autorka dokumentu o podivínovi, o němž kolovaly různé historky.

„Nikdy jsem ho neviděla bez upravených vlasů, nenalíčeného, nikdy jsem nebyla za jeho života u něj doma. Tvrdil, že kdyby odkryl všechna svá tajemství, přestal by lidi zajímat," uvedla Silva Dymáková, která měla geniální nápad. Nechala Krychliče točit samotného na zapůjčenou kameru to, co sám chtěl. Odhalil tak část svého soukromí a nabídl osobitý pohled do vlastního nitra. Vznikl tak film, který zpočátku vypadá jako bizarní a extrovertní exhibice, ale postupně se mění v silný emotivní příběh o marném hledání lásky a přátelství.   


KDO BYL KRYCHLIČ?

Václav Kulhánek, přezdívaný Krychlič, byl známou postavou Pardubic, která se od 60. let 20. století vyznačovala typickým výrazným líčením a avantgardní úpravou vlastních vlasů, jež svým tvarem a tuhostí často připomínaly hranol či krychli. Byl „ikonou" hlavního pardubického vlakového nádraží. Kromě extravagantního vzhledu se vyznačoval vysokou inteligencí, všeobecným přehledem a láskou k přírodě. Nejprve dva roky učil na základní škole. Později pracoval ve společnosti CHEMING v účtárně a na personálním oddělení. Neskrýval svou homosexuální orientaci a podle vlastních slov byl doktorem přírodních věd. Později žil ze starobního důchodu a bydlel v Nemošicích u Pardubic, kde choval větší množství slepic. Zemřel 26. března roku 2021. Zdroj: www.krychlic.cz

Autor: Tomáš Dvořák
Foto: krychlič.cz