Hokejisté Riders Univerzita Pardubice se stali pravidelnými dárci plazmy

Pardubice – Hokejisté z týmu Riders Univerzita Pardubice se stali dárci krevní plazmy. Rozhodli se tak pravidelně přispívat k zachraňování životů. Jejich spolupráce s odběrovým centrem BioLife Pardubice potvrzuje, že i při aktivním sportu lze plazmu dlouhodobě, bezpečně a pravidelně darovat. Dárcovství plazmy je klíčové, protože poskytuje nezbytné léky pro lidi trpící různými zdravotními obtížemi, včetně poruch krevní srážlivosti, imunitního nedostatečnosti a autoimunitními onemocněními.

V Česku jsou tisíce nemocných, kteří k životu léky z krevní plazmy potřebují. Jsou určeny pro pacienty s řadou vrozených i získaných onemocnění. Mnoho z nich je na tuto léčbu zcela odkázáno. Jsou to např. lidé s poruchami krevní srážlivosti, lidé trpící imunitní nedostatečností a autoimunitními onemocněními. Jen v Evropě trpí některou z vzácných nemocí přibližně jeden milion lidí. Aby bylo zajištěno jejich přežití a kvalita života, potřebují průběžnou léčbu. 

Těší nás, že se podařilo navázat dlouhodobou spolupráci s Riders Univerzita Pardubice. Hráči podpoří správnou věc, jsou inspirací pro fanoušky. Zároveň jsou důkazem, že i při aktivním sportu vyžadujícím vysokou zátěž a maximální dlouhodobý výkon lze plazmu pravidelně a bezpečně darovat", říká Radim Kožíšek, manažer center pro odběr plazmy BioLife v Pradubicích a Hradci Králové.

Společného darování plazmy v odběrovém centru BioLife v Pardubicích se účastnila velká část hokejového týmu Riders. 14 hráčů darovalo úplně poprvé. „Na plazmu jsem chodil dřív. Nyní to bylo po delší době, ale bylo zde daleko příjemnější prostředí. Sestřička byla velice šikovná, takže vpich byla čistá rychlá práce. Velmi rád se zde zastavím znovu," podělil se o zkušenost hokejový brankář a student Jiří Novotný.

„Jsme rádi, že se nám podařilo navázat spolupráci s plazma centrem BioLife. Naším cílem je společně s fanoušky v této sezóně dosáhnout na metu minimálně 100 dárců a pomoci tak lidem, kteří to potřebují. Věřím, že tím vzbudíme zájem i u veřejnosti a zvýšíme povědomí o důležitosti darování plazmy," přiblížil marketingový manažer hokejového mužstva Jakub Muška.

Darování plazmy má mnoho benefitů i pro samotné dárce. Tím největším je dobrý pocit z pomoci druhým, jelikož pro mnoho lidí jsou léky z plazmy životně důležité. Další výhodou je dobrá informovanost o vlastním zdraví, dárci jsou totiž podrobeni pravidelným lékařským prohlídkám. Spolu s tím mají zároveň dárci nárok na kompenzaci 850 korun.

O dárcovství plazmy

Krevní plazma, která se terapeuticky používá již více než 100 let, může být přeměněna na život zachraňující a život udržující terapie pro lidi se vzácnými a složitými chronickými onemocněními. Často se jedná o pacienty s celoživotním onemocněním, kteří nemají jiné možnosti léčby." Plazmu nelze vyrobit. Lze ji pouze darovat, a proto je odběr plazmy od dárců zásadní pro záchranu životů a zlepšení kvality života těchto pacientů," vysvětluje Jan Štěpánek, generální ředitel BioLife ČR, která provozuje 11 moderních center pro odběr plazmy.

Finanční příspěvek kompenzuje náklady na cestu a čas, který dárce stráví v odběrovém centru. Může také zvolit darování plazmy bez finanční náhrady. Pak mu vzniká nárok na den volna v práci a slevu na dani až 3000 Kč za jeden odběr. Volba se týká vždy jednoho konkrétního odběru, a proto je možné tyto dva způsoby dárcovství libovolně střídat.

Darování plazmy je pro lidské tělo méně náročné, než darování krve. V průběhu odběru se z krve plazma odfiltruje a krvinky spolu s krevními destičkami se okamžitě vrátí zpět dárci. I proto, že odběr pro zdravého člověka nepředstavuje velkou zátěž a plazma se rychle v těle obnovuje, je možné darovat plazmu jednou za 14 dní. Proces darování trvá přibližně 50 minut.

Autor: Natálie Lorencová
Zdroj a foto: Riders Univerzita Pardubice