„GRAND Festival smíchu byl letos pestrý," řekl ředitel Východočeského divadla Dohnal

Pardubice – Galavečerem smíchu skončil v pondělí večer ve Východočeském divadle v Pardubicích již 23. ročník soutěžní přehlídky nejlepších divadelních komedií, která nese název GRAND Festival smíchu. O rozhovor a závěrečné hodnocení jsme požádali ředitele Východočeského divadla PETRA DOHNALA.  

Jak hodnotíte letošní ročník GRAND Festivalu smíchu? 

Myslím, že letošní ročník byl opravdu hodně pestrý a vyvážený. Měli jsme tu různé druhy komedií. Zatímco v počátcích festivalu dominovaly situační komedie, dnes jsou jen jednou z mnoha linií. Ty ostatní se ale v době zrodu této přehlídky příliš neuváděly. Teď je komedie výsostným žánrem, který se zabývá i složitými životními situacemi. Vůbec si netroufám tvrdit, že na vývoji komediálního žánru máme jako organizátoři GRAND Festivalu smíchu nějaký podíl. Jen ho mapujeme, sledujeme a upozorňujeme na to, co je kvalitní. A opravdu cítím radost z toho, jak se komedie jako žánr vyvíjí. 

Většina souborů, které byly na tuto akci pozvány, dávala najevo, že je těší, když se mohou na GRAND Festivalu smíchu objevit a zabojovat o některou z festivalových cen. To asi pořadatele hřeje u srdce, ne?

Těší nás, že ceny z GRAND Festivalu smíchu jsou vnímány jako prestižní. Je dobře, že komedie už dnes není Popelkou a divadla je nenasazují pouze proto, že nevědí, čím by se dalo přitáhnout diváky do hlediště. V Pardubicích se komedii cíleně věnujeme. A pracují na nich už i režiséři, kteří běžně komedie nedělají. To je příklad dua SKUTR, které je podepsáno pod oceňovanou inscenací Kouzelná flétna v podání pražského Divadla v Dlouhé. Ta v Pardubicích získala Cenu odborné poroty, Cenu za režii i Cenu za nejlepší mužský herecký výkon festivalu. Nebo režisérka Kateřina Dušková vytvořila báječnou akční komedii Hra, která se zvrtla. V jejím případě bych si netroufal odhadnout, že se do něčeho takového pustí. Je však vidět, že i tvůrce dokáže festival motivovat a přesvědčit je, že nastudovat kvalitní komedii má smysl.

Na letošním GRAND Festivalu smíchu se hodně mluvilo také o divácích. Soubory, které do Pardubic jezdí, si pochvalují, že zdejší publikum je vychované a na komedii slyší. To se zřejmě dobře poslouchá?

Rozhodně! My jako domácí soubor Východočeského divadla jsme se tentokrát přihlásili s inscenací Mimo záznam, která je politickou satirou. Ta se dnes na jevišti příliš nenosí. Je to tím, že spousta diváků se nechce zabývat politikou ještě v hledišti, když ji má tolik kolem sebe a ovlivňuje naše životy. Byl to možná odvážný krok, ale chtěli jsme ukázat, že i tento typ komedie má své místo na slunci.

Držitelem jednoho z festivalových ocenění, Ceny Genia smíchu, byl známý herec a cimrmanolog Zdeněk Svěrák. Jaká byla jeho první reakce?

Zdeněk Svěrák GRAND Festival smíchu znal, dokonce se na něm v minulosti objevil i v roli kmotra soutěžního představení. O Ceně Genia smíchu ale slyšel poprvé. Když jsme mu vysvětlili, o co jde a v jaké společnosti držitelů se ocitne, reagoval, že přijede rád, protože bude v dobré společnosti. A aby ne, vždyť mezi laureáty je například Jiřina Bohdalová, Jiří Suchý, Bolek Polívka či Ivan Trojan.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Michal Klíma