Užijte si jaro na Svojanově

Pardubice – Někdejší královské sídlo oslaví jarní dny ve velkém. Přijeďte prožít Velikonoce na hradě. První letošní slavnosti jsou hned víkend po nich.

Od dubna má hrad brány dokořán od úterý do neděle. Výjimkou jsou Velikonoce. Otevřeno bude také ve sváteční pondělí. „Pro milovníky historie jsou od zeleného čtvrtka přes celé jarní svátky o komentované prohlídky vyzdobené památky zpestřené vyprávěním o velikonočních zvycích," zve na hrad svojanovský kastelán Miloš Dempír. Interiéry oblíbeného hradu provoní čerstvé velikonoční perníčky a mazance. Nebudou chybět ani kvetoucí jarní rostliny a malovaná vajíčka. 

Hned na následující víkend, tedy 15. a 16. dubna 2023 správa hradu ve spolupráci s letohradským spolkem Honorata nachystala jarní slavnosti. Podle kastelána se výletníci dozvědí nejen mnohé o jarních zvycích, ale budou si je moci rovněž vyzkoušet. Nejen děti se mohou těšit i na hrané scénky, pohádky, bubeníky a tanečnice. Na tradičním jarmarku najdou návštěvníci bylinky, pravé valašské frgály, kremrole, cukrovou vatu, ale taky ručně vyřezávané kuchyňské náčiní a další drobnosti třeba jen pro radost. 

Přijeďte si užít jarní dny na hrad Svojanov. Pro výletníky je otevřeno od 9 do 17 hodin.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Polička. Patří k nejoblíbenějším památkám nejen v Pardubickém kraji. V roce 2022 si cestu na hrad našlo 60.153 návštěvníků.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.

Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.

Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.  Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na:  www.svojanov.cz  a  https://www.facebook.com/svojanovcz/

Autor: Květa Korbářová, PR Hrad Svojanov
Zdroj a foto: Hrad Svojanov