FISCHER a EXIM TOURS pokračují v expanzi na pardubickém letišti

Pardubice – V letní sezoně 2024 čeká pardubické letiště rekordní nárůst cestujících a nové destinace. Cestovní kanceláře FISCHER a EXIM TOURS navazují na svou expanzi a přidávají na příští rok další čtyři nové destinace, do kterých se z Pardubic nikdy nelétalo. Celkem letiště nabídne v nadcházející letní sezoně rekordních 14 charterových destinací v deseti zemích světa, s cestovními kancelářemi FISCHER a EXIM TOURS. 

Bránami Pardubického letiště by v létě 2024 mělo projít kolem 190 tisíc cestujících, tedy o 70 tisíc cestujících více oproti roku 2023. Na cestující z východních Čech čekají nová přímá spojení do oblíbené Černé Hory, přístavní Bodrum nebo italskou Kalábrii. Mezi novinky se řadí i španělská Costa Dorada což v překladu znamená „Zlaté pobřeží". Do dalších oblíbených destinací budou cestovní kanceláře navyšovat rotace, čímž se zvýší i počet letů.  

Pokračujeme v rozvoji na pardubickém letišti, a proto přicházíme s otevřením dalších nových destinací. Díky těmto novinkám máme k dispozici celá letadla jen pro naše klienty a tím můžeme navyšovat počet odbavených cestujících. Oproti sezóně 2023 dojde k navýšení sedačkové kapacity o víc než 60 %," uvedl Jiří Jelínek, předseda představenstva DER Touristik Eastern Europe, kam značky FISCHER a EXIM TOURS spadají. 

I nadále bude hlavním dopravcem letecká společnost Smartwings. Cestující z východních Čech budou létat na palubách letadel Boeing 737 pro až 189 cestujících.

Příští rok se mohou klienti těšit na historicky nejdelší sezónu. První cestující budou moci k moři odletět již koncem dubna do egyptské Hurghady. I v říjnu a listopadu si budou moci cestující zakoupit zájezd na pobřeží Rudého moře, kde leží egyptské letovisko Marsa Alam a také do turecké Antalye," doplnil Jiří Jelínek. 

„Nás jako hlavního akcionáře těší, že se nabídka letů z pardubického letiště postupně rozrůstá. Zaznamenáváme zvýšené počty odbavených cestujících, které ukazují, že cestující z východních Čech mají o lety z Pardubic zájem," sdělil primátor statutárního města Pardubice Jan Nadrchal.

Nejširší výběr destinací čeká cestující v Řecku, Egyptě nebo Španělsku. Z řeckých ostrovů budou v nabídce Rhodos, Kréta, Kos a Korfu. Pokračovat budou přímé lety do nejoblíbenějších letovisek v Bulharsku, Turecku, Tunisku, a na španělskou Mallorcu. Cestovní kanceláře plánují odlety také na jih Itálie. V tzv. „špičce apeninské boty" naleznete Kalábrii, která láká turisty především čistým mořem, skvělou italskou kuchyní a výlety po jižní Itálii. 

„Stejně jako v loňském roce, i letos jsme zaznamenali zvýšený zájem cestujících z Pardubic. Očekáváme meziroční nárůst letů i počtu cestujících zhruba o 60 %. Díky silnému strategickému partnerovi CK FISCHER a EXIM TOURS se můžeme těšit na další nové a zajímavé destinace, a ještě více tak budeme moci zpříjemnit našim cestujícím jejich vysněnou dovolenou," doplnil ředitel letiště Ivan Čech.

„V roce 2013 prošlo branami pardubického letiště téměř 185 tisíc cestujících. Nyní se bavíme o takřka 200 tisících cestujících. Pro další rozvoj je nezbytné dostavět druhé patro letiště, aby takový nápor zákazníků dokázalo zvládnout se zachováním komfortu, a to i z důvodu, že řada letů je operována i mimo schengenský prostor," poznamenal náměstek primátora statutárního města Pardubice Jan Hrabal, jenž má v gesci také dopravu.

Rozvoj pardubického letiště těší i zástupce krajské samosprávy, kteří se dlouhodobě snaží o lepší propojení východočeského dopravního uzlu s okolím. „Pardubický kraj je minoritním akcionářem, ale na budoucnosti letiště nám záleží. Zdejší region je historicky křižovatkou cest a jde nám o to, abychom i nadále zůstali místem, kde se daří silniční, železniční, lodní i letecké dopravě. Rozvoj letiště by do budoucna mohl zlepšit spolupráci s dalšími segmenty dopravy a Pardubice by díky strategické poloze uprostřed republiky mohly hrát ještě silnější roli v tuzemské i zahraniční přepravě," dodává první náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš s tím, že v současné době se pracuje na dalších projektech, které by měly vést k růstu letiště v oblasti osobní i transportní dopravy.

Pozitivní zprávy ohledně příprav nových sezon silně vnímá také náměstkyně primátora Jiřina Klčová, jež má v gesci také správu kapitálových podílů společností: „Management společnosti odvádí výbornou práci. Každý rok se mu daří navyšovat počet destinací i letů. Pardubické letiště je vítanou službou pro občany s přesahem i mimo město nebo celý východočeský region."

„Jsem rád, že se managementu společnosti daří rozšiřovat počet obsluhovaných destinací. Konkurence je veliká, pardubické letiště v ní obstává. Nabídka je velmi rozmanitá a věřím, že si každý přijde na své," poznamenal předseda představenstva EAST BOHEMIAN AIRPORT a.s. Jindřich Tauber.

Kompletní seznam destinací na sezonu 2024 jsou na webových stránkách www.FISCHER.cz, www.EXIM.cz, na pobočkách všech cestovních kanceláří a v sítí prodejců.

Autor: Mária Ministrová
Zdroj a ilustrační foto: EAST BOHEMIAN AIRPORT a.s.