Festival Jeden svět Pardubice zve na filmové předprojekce a improshow Paleťáků…

Pardubice – Festival dokumentárních filmů Jeden svět Pardubice, který letos na jaře vstupuje do 20. ročníku, nabízí kromě hlavního programu i dvě filmové předprojekce a vůbec poprvé jednu improvizační show. Festivalový prolog pořádá v první polovině března.

První promítání je naplánované na 5. března od 19:00 v kavárně Bakla Café. Pořadatelé do programu zařadili francouzský dokument Čas lesů. „Lesních ploch přibývá, jejich rozmanitost však klesá. Film dává nahlédnout do každodenní rutiny lidí spjatých s lesem v dobrém i ve zlém," uvedla dramaturgyně festivalu Anna Hrabáčková. 

Se slovenskou režisérkou Zuzanou Piussi si diváci popovídají 11. března v Divadle 29. Natočila investigativní film Ukradený stát. Vypráví v něm o Slovensku 30 let po pádu komunistického režimu. Autorka mluví s právníky, blogery, novináři, bezpečnostními experty a bývalými agenty zpravodajských služeb a rozkrývá spletenec aktérů, kteří ovlivňují veřejný prostor v zemi. 

Novinkou festivalu je vystoupení improvizační skupiny Paleťáci. Divácky prověření mistři improvizace s pomocí publika vymyslí a zahrají skeče o klimatických změnách nebo lidských právech. Řídit se budou letošním mottem festivalu ´Až naprší a uschne´, které odkazuje na projevy klimatické krize. Představení se koná v Divadle Exil 13. března v 19:00.

„Půjdeme do toho trochu nevážně. Na světě se dějí vážné i nevážné věci, proto hutná a těžká témata festivalu Jeden svět trochu odlehčíme," řekl Tomáš Jireček z Paleťáků.

Hlavní program festivalu dokumentů o lidských právech se uskuteční do 17. do 21. března v Divadle 29. Podrobnosti o snímcích i dalším doprovodném programu jsou na festivalovém webu, facebooku nebo instragramu. 


Od 17. března si v klubu Divadla 29 budete moci prohlédnout výstavu fotografií Petra Vrabce, na nichž zachycuje masové protesty proti těžbě hnědého uhlí v Porýní. Za tyto snímky získal Petr Vrabec prestižní cenu Czech Press Photo. 

Více informací nejen k programu > www.jedensvet.cz/2020/pardubice

Zdroj: Festival Jeden svět
Titulní foto: Petr Vrabec