Fakulta zdravotnických studií nabízí bezplatné poradenství pro ukrajinské matky

Pardubice – Univerzita Pardubice nabízí další pomoc ukrajinským uprchlíkům. Těhotným ženám a matkám s malými dětmi, které jsou zasaženy válečným konfliktem, je na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice dostupné bezplatné poradentství ohledně těhotenství a následné péče o dítě. K dispozici jim jsou porodní asistentky a dětské sestry, které poskytnou odborné rady zcela zdarma.

„Těhotenství a péče o malé dítě je náročné období pro každou ženu i za normálních podmínek. V okamžiku, kdy se ocitnete v cizí zemi bez kontaktů, je to o to složitější. Odborným poradenstvím a lidským přístupem chceme pomoci ženám z Ukrajiny s péčí v těhotenství, při porodu, v poporodním období, a také jim ulehčit orientaci v systému péče o ženu a dítě v České republice," říká proděkanka pro studium a vzdělávací činnost Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice Mgr. Markéta Moravcová, Ph.D.

Ženy z Ukrajiny se mohou obrátit na poradenské centrum ohledně dotazů na průběh těhotenství, laktačního poradenství nebo základní péče o malé děti. V případě zájmu fakulta zajistí kontakt na další odborníky – gynekology, porodní asistentky, fyzioterapeuty, psychology nebo dětské sestry.

Jde o další formu pomoci, kterou Univerzita Pardubice nabízí ukrajinským uprchlíkům. Jazykové centrum UPCE nabízí zdarma čtyřtýdenní kurz češtiny pro cizince, po jehož absolvování obdrží uchazeči certifikát úrovně A1. Fakulta filozofická pořádá od 16. května do konce června lekce češtiny zdarma pro děti i dospělé. Ve spolupráci s městem Pardubice na začátku květnu uvolnila univerzita jednu budovu pro ubytování až 200 lidí.

Na začátku válečného konfliktu na Ukrajině vedení Univerzity Pardubice a vedení všech sedmi fakult vyjádřilo podporu Ukrajině a odsoudilo válečnou agresi Ruska. Studenti a zaměstnanci vyhlásili několik materiálních a finančních sbírek. Z benefičních akcí se poslalo několik desítek tisíc korun na podporu Ukrajiny. Univerzita Pardubice nabídla ukrajinským studentům i psychologickou a stipendijní pomoc.

Autor: Mgr. Martina Macková – vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Zdroj a foto: Univerzita Pardubice