ERA vystavila své systémy na airshow ILA v Berlíně. Zároveň rozjela spolupráci s firmami HENSOLDT a DIEHL Defence

Pardubice / Berlín – Minulý týden ERA vystavovala své pasivní sledovací systémy na ILA Airshow v hlavním městě Německa, a to po boku svých německých partnerů, firem HENSOLDT a DIEHL Defence. S firmou DIEHL navíc během výstavy podepsala novou smlouvu o spolupráci v oblasti pasivních sledovacích systémů. 

S firmou HENSOLDT začala ERA spolupracovat již loni na podzim. Obě dohody se týkají integrace pasivních sledovacích systémů, které tyto společnosti vyrábějí, a mají ambice kombinovat jejich výhody a definovat tak budoucnost „pasivního" sledování vzdušného prostoru.

Prvním z řešení je spojení systému Twinvis od HENSOLDTu a VERA-NG a PLESS od ERA. Firmy jej nabízejí ozbrojeným silám SRN, konkrétně Luftwaffe, pro posílení protivzdušné obrany 

Druhé plánované řešení vznikne propojením systému IRIS-T SLM od DIEHLu a VERA-NG a ERIS, obojí od ERA. Smlouvu ERA s DIEHL Defence, tzv. Memorandum of Understanding, podepsali generální ředitel a předseda představenstva ERA Ondřej Chlost a CEO DIEHLu Helmut Rauch na stánku DIEHL Defence na ILA Airshow včera, resp. 6. června 2024.

Kromě technologického posunu si všechny tři firmy od spolupráce slibují lepší přístup na světové trhy, další zvětšení kreditu pasivních sledovacích systémů a jejich zapojení do obranných řešení spojeneckých zemí hodných 21. století.


ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely. 

ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker)  pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.

Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1]

Autor: Lenka Reichová
Zdroj a foto: ERA a.s.