Elektrárny Opatovice zahájí vytápění

Pardubice – Vzhledem k předpovědi počasí, která slibuje v dalších dnech postupně citelné ochlazení až pod průměrnou denní teplotu 10 °C, zahájí společnost EOP Distribuce vytápění svých odběratelů již v pátek 16. září.

„Na topnou sezonu jsme dobře připraveni. Od ukončení poslední topné sezony probíhaly intenzivní práce na opravách, revizích a modernizaci našich sítí i samotném zdroji, takže nás a naše zákazníky ochlazení určitě nezaskočí,"uvádí ředitel distribuční společnosti Karel Čipera.

Pokud se počasí ještě umoudří a přijde teplé babí léto, může dojít k přerušení vytápění, což bývá v posledních letech spíše pravidlem než výjimkou.

Podle dlouhodobých celorepublikových průměrů se začíná s topením v září kolem 17. září. V letech 1961 až 1990 se začínalo s vytápěním průměrně kolem 15 září. V poslední dekádě 2011 až 2020 se průměr zahájení vytápění posunul na 19. září. Začátek topné sezóny tedy není nijak výjimečný. Pokud se opět oteplí, vytápění bude přerušeno do dalšího trvalejšího ochlazení.

„Domácnosti sledují vývoj cen a dostupnost energií s velkými obavami. My bychom chtěli naše odběratele v tomto směru uklidnit a ujistit je o připravenosti EOP nejen na nadcházející zimu. V dnešní době pro ně, v mnoha ohledech, zůstáváme stabilním a spolehlivým partnerem dodávek tepelné energie," uklidňuje ředitelka Elektráren Opatovice Romana Zadrobílková.

Užitečné poznámky:

Otopné období začíná podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vždy 1. září a trvá do 31. května následujícího roku. Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se odvíjí od průměrných denních teplot venkovního vzduchu a prognózy počasí podle ČHMÚ. Teplárny začínají s dodávkami tepla, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot. Dodávky tepla jsou přerušeny nebo ukončeny, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu vystoupí nad +13 °C ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat snížení této teploty.


Elektrárny Opatovice, a.s. (EOP) provozují elektrárnu s vysokoúčinnou kombinovanou výrobou elektřiny a tepla  o celkovém tepelném výkonu 698 MW.   O dodávky a prodej tepla z EOP se stará akciová společnost EOP Distribuce (DTO), jež zásobuje teplem 63.000 domácností a mnoho dalších významných průmyslových, podnikatelských či veřejnoprávních subjektů. Soustavu zásobování teplem tvoří přibližně 317 km tepelných sítí a teplo z ní je distribuováno do těchto měst a obcí: Hradec Králové, Pardubice, Chrudim, Rybitví, Lázně Bohdaneč, Čeperka, Opatovice nad Labem a Pohřebačka.

Hlavním dlouhodobým cílem obou společností je, kromě spolehlivé dodávky tepelné energie za rozumné ceny, společensky odpovědné podnikání, ochrana životního prostředí a především zdraví nás všech.

Autor: Hana Počtová
Zdroj a foto: Elektrárny Opatovice, a.s.