Dostihy a sázky na Velké pardubické: farář Czendlik pomohl s modrou oblohou, Zelenkovou potěšil Talent s Medicem

Pardubice – Letošní Velkou pardubickou si nenechala ujít ani celá řada známých osobností. Tradičně mezi nimi nechyběl také populární lanškrounský farář Zbigniew Czendlik. „Byla pro mě čest přijmout pozvání na tuto akci. Atmosféra panovala na Velké pardubické báječná. A modrá obloha? To je, s dovolením, i moje práce. Celý rok jsem na tom dělal. Doufám, že si to všichni návštěvníci závodiště uvědomili nebo po přečtení tohoto článku uvědomí. Pořadatelé dostanou v pondělí fakturu za modré nebe. Pevně věřím, že to ustojí," vtipkoval dobře naladěný kněz, který byl během celého dostihového dne v jednom kole. „Velká pardubická je pro mě mimo jiné i mimořádná společenská událost," komentoval „Zibi" zájem o setkání nebo fotografie s ním. „Proto se mi letos ani nepodařilo si vsadit. Než jsem došel k místům, kde se dalo sázet, tak mě zastavilo po cestě minimálně deset lidí a pak už koně byli v cíli," smál se lanškrounský kněz, kterého za přímluvu „tam nahoře" za hezké počasí velmi pochválil i moderátor Petr Jančařík.

Už ví, odkud vítr fouká   

„Původně jsem se divil, jak to v Pardubicích děláte, že vždycky, když přijedu na dostihy, tak je tu krásně. Za posledních asi deset let, co sem jezdím, tak jsem tady snad jen jednou zažil ne vyloženě špatné, ale horší počasí," podotkl Petr Jančařík, který se prý až díky serveru Pardubice Živě dozvěděl, „odkud vítr fouká, že Zibi to domluvil, protože má tam nahoře hodně dobré vztahy"

Pravidelný návštěvník pardubických dostihů si pochvaloval i jejich báječnou atmosféru. „Velká pardubická je také pro mě výjimečná událost. Chodí sem bezvadní lidé, mám tu spoustu kamarádů a jsem šťastný, když vidím, že jsou zdraví a mají radost ze života," poznamenal Petr Jančařík, jehož potěšila i módní přehlídka Luďka Slanaře. „Jeho modely vypadají pokaždé moc hezky," potvrdil známý moderátor, který pro server Pardubice Živě popsal i jeho postoj k sázení. „Pokud chcete prožít Velkou pardubickou naplno, tak sázejte. Bez sázek je to jen polovina zážitku," sdělil Petr Jančařík, který prý ale moc štěstí při sázení neměl. „Kdybych tady něco vyhrál, tak bych si to snad pamatoval. Ale já mám tu vlastnost, že spíše hodně rychle zapomínám špatné věci, které se mi v životě dějí. Takže to bude asi tak, že jsem pokaždé zapomněl na to, že jsem v Pardubicích něco prohrál," svěřil se s úsměvem.

Ten nechyběl ani zpěvačce Jitce Zelenkové, které se sázky letos dařily. „Vsadila jsem si dvakrát, nikoliv podle doporučení, ale podle jmen koní. Líbil se mi Medic v Poplerově memoriálu a pak Talent ve Velké pardubické a oba mi přinesly úspěch," řekla oblíbená zpěvačka. Ta si nedělní dostihový den podle svých slov náramně užila. „Bylo nádherné počasí. Ocenění zaslouží i úžasní diváci, kteří tu vytvořili skvělou atmosféru. Dostihy mě moc bavily. Byla jsem šťastná, že jsem zde opět po pár letech mohla být," nechala se slyšet Jitka Zelenková. „Dostihovému sportu velmi fandím a přeji mu, aby se mu dařilo. Vím, že to není jednoduché, aby se vše drželo na tak vysoké úrovni," dodala zpěvačka.

Nadšení i z plných tribun  

Několik let byla dokonce patronkou Pardubického závodiště prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová, dříve Svobodová. „Bylo fajn, že na Velkou pardubickou přišlo hodně lidí. My jsme se vypravily s kamarádkami a byly jsme nadšené. Určitě je dobře, že tribuny byly opět plné," uzavřela manažerka, jejímž prvním manželem byl zesnulý hudební skladatel Karel Svoboda.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Facebook Zbigniew Czendlik