Do Velin se vrátí zvon, bude se jmenovat František

Pardubicko – V obci Veliny nedaleko Holic jsou náležitě hrdí na svou kulturní památku – barokní areál roubeného kostela sv. Mikuláše se zvonicí a márnicí, obehnaný dřevěnou ohradní zdí. Vše je zhruba z poloviny 18. století, ale na základech staveb ze 14. století. Kdysi tu byly také čtyři zvony z  16. století, po dvou světových válkách zbyly s různými peripetiemi jen dva, které nebyly zrekvírovány pro válečné účely. Místo jednoho z nich nechala obec v roce 2015 vyrobit menší zvon sv. Mikuláše. Ale po druhém, nepoměrně větším zvonu, je na zvonici stále prázdné místo. To by se mohlo změnit.

„Dlouholetý starosta Velin Petr Krejcar se rozhodl, že se v dalším období bude věnovat především péči o tuto kulturní památku. Rád by otevřel odbornou diskuzi o tom, zda by si areál nezasloužil titul Národní kulturní památka, ale jeho ambicí je také získat prostředky na výrobu nového většího zvonu, který na zvonici chybí. Pardubický kraj mu v rámci svých možností bude jistě nápomocný, ale většinu potřebných prostředků bude muset sehnat z dalších zdrojů," řekl při prohlídce areálu náměstek hejtmana Roman Línek.

Obec se o kostel s okolním areálem stará už řadu let. Pardubický kraj na jeho obnovu přispěl z několika různých programů v minulých letech celkovou částkou 625 tisíc korun. „Našimi největšími nepřáteli mohou být dřevokazné houby a oheň," konstatoval Petr Krejcar a pokračoval: „Jenom pravidelný nátěr dřevěných ploch nás stojí 100-150 tisíc korun a plánujeme zlepšit také protipožární systém."

Historický-zvon
« z 6 »

Velinští si svých zvonů vždy považovali

Válečnou rekvizicí zabavený zvon byl z roku 1565 od neznámého zvonaře a vážil 490 kilogramů. Obec má již připravený návrh nového zvonu na jeho místo, který by nesl jméno František a vážil kolem 300 kilogramů.

K historii velinských zvonů se váže i z dnešního pohledu úsměvná historka z období 1. světové války.  Veliny, kterým zbyly po rekvizici dva zvony, měly jeden zapůjčit do Ostřetína, kde nezbyl žádný. To se po dlouhém otálení podařilo, ale kočí, který zvon převážel, musel čelit útokům místních a házení kamenů. Přitom byl zraněn kůň a kočí skončil s rozbitou hlavou. Nakonec se ještě ukázalo, že zvonu chybí srdce. To se našlo až po návratu zvonu do Velin v roce 1925. Zatím nikdo neprozradil, kdo a kde ho ukryl.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj