Další hvězda: po Avengers přichází na letiště v Lipsku ERA

Pardubice – ERA instalovala svůj systém na další, již 9. německé letiště – Mezinárodní letiště Lipsko/Halle. Po absolvování zkoušek systému přímo na místě (tzv. testy SAT) byl systém uveden do provozu. Letiště sloužící metropoli Saska Lipsku je moderní dopravní cargo uzel, jehož "cool" futuristický vzhled využili i američtí filmaři pro natáčení jednoho z filmů kultovní hrdinské série Avengers z dílny Marvel studia. 

Společnost ERA je v Německu se svými multilateračními systémy velmi dobře zapsána. Kontrakt na dodávku systému pro sledování provozu na letišti v Lipsku získala v roce 2019 a jde o poslední fázi většího projektu na instalaci čtyř obdobných systémů, z nichž další tři fungují na letištích v Düsseldorfu, Stuttgartu a Kolíně nad Rýnem. Celkem bezpečnosti leteckého provozu v Německu již napomáhá devět systémů MSS od ERA.

Zatím poslední systém v Lipsku sestává ze sítě pozemních stanic pro sledování a výpočet polohy letadel a několika majáčků SQUID, které pro doplnění bezpečnosti sledují také vozidla pohybující se po letištní ploše, a brání tak střetu letadel a aut navzájem. Systém MSS (Multilaterační sledovací systém), který ERA dodala, je osvědčenou kombinací technologií multilaterace a ADS-B, využívající satelitní sítě GNSS. 

Další hvězda: po Avengers přichází na letiště v Lipsku pardubická ERA
« z 4 »

Tyto systémy dodávají velmi přesná data o pozici letadel na ploše i ve vzduchu, mimo jiné díky unikátní architektuře vypočítávání času příchodu signálů na různé senzorové stanice, která je vlastním vynálezem firmy ERA a čerpá ze 60 let originálního českého vývoje započatého v pardubické Tesle. Jako takové se systémy výborně osvědčily při řízení letového provozu i na největších světových letištích, například v Pekingu, Dubaji, Londýně, Frankfurtu, Jakartě či Singapuru.

O letišti v Lipsku

Mezinárodní letiště Lipsko/Halle je letiště v německém spolkovém státě Sasko-Anhaltsko, které slouží aglomeraci Lipska a Halle a leží mezi oběma městy v Schkeuditzu. Je to druhé nejdůležitější letiště v Německu co do objemu nákladní přepravy (5. v celé Evropě); všechny testy a roušky importované letecky během covidové pandemie do České republiky prošly jeho branami. V roce 2016 se zde natáčel kasovní trhák z ranku "hero movies" Avengers (Kapitán Amerika: občanská válka).


ERA a.s. je respektovaná, inspirativní a technologicky inovativní společnost. Navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace.

ERA je v čele pelotonu ve vývoji sledovacích systémů pro řízení letového provozu a jejich prodeji do celého světa. Vyvíjí, vyrábí a implementuje v dnešní době nezbytné systémy zajišťující bezpečnost, a to pro civilní i vojenské účely. Za dvě dekády své existence ERA instalovala přes 100 těchto systémů ve více než 60 zemích pěti kontinentů. Operační nároky uživatelů naplňují nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

ERA vyvinula unikátní pasivní sledovací systém VERA-NG pro sledování a identifikaci cílů ve vzduchu, na zemi i na moři, využitelný pro protivzdušnou obranu i moderní elektronický boj. Zároveň ERA napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

Autor: Lenka Reichová
Zdroj a foto: ERA a.s.