Dabingovým cenám kralovali herci Vanda Hybnerová a Jan Šťastný…

Přelouč – Královnou slavnostního udílení Cen Františka Filipovského se v sobotu večer stala v přeloučské Občanské záložně známá herečka a dabérka Vanda Hybnerová.

Některé dialogy dabovala s prstem v puse

„Dabing je pro mě vždycky dobrodružstvím. Je to úplně jiná práce než v divadle nebo ve filmu. Mým úkolem je nezkazit herecký výkon někoho jiného," konstatovala představitelka fotbalové trenérky Heleny v seriálu Domácí hřiště.

„Mimika herečky Ane Dahl Torp byla minimalistická a slova jí z úst vycházela jakoby mimoděk. Její velká záliba ve žvýkacím tabáku způsobila, že jsem některé dialogy dabovala s prstem v puse," svěřila se držitelka ceny za nejlepší ženský herecký výkon v dabingu.

Dabing jako útěk od současné doby

Mezi muži kraloval Jan Šťastný, jehož porota ocenila za roli Salvadora Malla ve filmu Bolest a sláva. „Poprvé jsem Antonia Banderase daboval v jednom z jeho prvních hollywoodských filmů Desperado. Od té době mě provází," sdělil Jan Šťastný. „Dabing je práce, kterou rád dělám. Během ní nemám čas myslet na vlastní problémy. Je to takový útěk od současné doby," dodal.

U diváků bodovala Svobodová a Dlouhý

Cenu diváků si vysloužila Ilona Svobodová za roli královny Ingrith ve filmu Zloba: Královna všeho zlého, kterou ztělesnila Michelle Pfeifferová. Mezi herci se stejné pocty dostalo Michalu Dlouhému za postavičku Woodyho ve filmu Toy Story 4: Příběh hraček. „Práce na Toy Story byla osvěžením," řekl Michal Dlouhý.

Za celoživotní mistrovství byli odměněni dabéři Alfred Strejček a Rudolf Jelínek a jejich kolegyně Zdena Herfortová a Jaroslava Tvrzníková. Keramickou sošku si z Přelouče odvezli i tvůrci seriálů Černobyl a Lovec, snímku Tolkien, komedie Co jsme komu zase udělali? nebo třeba Playmobilu ve filmu.

Mimořádná cena za výjimečný počin

Mimořádná cena za výjimečný počin byla udělena za rekonstrukci deváté epizody televizního seriálu Píseň pro Rudolfa III. s názvem Dinosaurus, která se natáčela na jaře 1969. „Na obrazovkách se kvůli zákazu nikdy neobjevila. Našla se po téměř 50 letech. Chybělo asi prvních deset minut dílu a část unikátních záběrů byla němá. Podle původních scénářů se jim proto po půl století v České televizi vrátil zvuk," uvedla koordinátorka Cen Františka Filipovského, členka pořadatelského týmu i poroty Marcela Gryčová.