Co po dokončení obchvatu? Kraj s Rokytnem řeší sázení zeleně i další opravy silnic

Pardubicko – První náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš zamířil v březnu do Rokytna. Na jednání se starostkou Petrou Vrbatovou a místostarostou Jiřím Fouskem se společně zabývali nejenom dokončením obchvatu obce, po kterém by auta měla jezdit už v létě, ale také dalšími nutnými investicemi pro nadcházející rok.

Největší události v oblasti dopravy bude pro Rokytno v letošním roce spuštění provozu obchvatu obce. Propojení silnice D35 a I/35 Rokytno – Býšť, jak se akce oficiálně nazývá, má být dokončena do konce října letošního roku. Vedení kraje ale předpokládá, že již o letních prázdninách po něm budou auta moci jezdit. „Stejně jako u jiných staveb plánujeme, že provoz spustíme hned, jak budeme moci, a to v režimu předčasného užívání. Laicky řečeno, až bude vše bezpečné a budou se jen dodělávat detaily, tak po silnici necháme jezdit auta. Od stavební firmy i Správy a údržby silnic Pardubického kraje máme informace, že tomu tak bude již v červenci. Dokončení obchvatu pro občany Rokytna znamená menší dopravní zátěž, větší bezpečnost na silnicích a další plusy, například méně hluku a zplodin. Je to náročná stavba za 250 milionů korun s daní, na které se pracuje už druhým rokem. Chtěl bych místním lidem i vedení obce poděkovat za trpělivost. Už se blížíme do cíle," uvedl k hlavnímu tématu jednání náměstek Kortyš.

Zástupci Rokytna nyní s krajem řeší výsadbu zeleně kolem budoucího obchvatu, aby byla silnice vizuálně odcloněna od zástavby. „Jsme na tom domluvení a s náměstkem Kortyšem jsme debatovali o možnostech, jak nám kraj finančně může pomoci s výsadbou keřů a stromů podél komunikace. V rámci pozemkových úprav jsme vymezili pozemky na výsadbu zeleně podél obchvatu a moc mě těší, že podle předběžné domluvy už budeme moci na podzim letošního roku sázet. Také jsme řešili koordinaci dopravních uzavírek spojených s dokončením obchvatu, aby na sebe vše logicky navazovalo, za což jsme také rádi," okomentovala jednání starostka Petra Vrbatová.

Více informací a podrobností o obchvatu Rokytna najdete na – https://doprava.pardubickykraj.cz/##/opravy/propojeni-silnice-d35-a-i35-rokytno-byst?text=rokyt&filters[]=Realizace&page=0.

Další plány pro rok 2025

Po dokončení obchvatu se už obec připravuje na další velké projekty, například rekonstrukci průtahu místní části Bohumileč. „Jelikož jsme za téměř 40 milionů korun v roce 2023 opravili průtah Rokytnem samotným, chystáme se společně opravit silnici vedoucí Bohumilčí. Domluva je taková, že Ředitelství silnic a dálnic v roce 2025 opraví silnici až k této vesnici, na což navážeme my opravou komunikace skrze ni. Rokytno se k akci připojí vybudováním chodníků a přispěje na vybudování dešťové kanalizace. V letošním roce bude obec žádat o dotaci na chodníky, tudíž se to v roce 2025 musí udělat, což jsem na jednání potvrdil a příští rok se začne stavět," dodal náměstek Kortyš.

Celá oblast kolem Rokytna trpí zvýšenou dopravní zátěží kvůli výstavbě dálnice D35. To znamená i větší poničení silnic, které hodlá stát opravovat. Pro letošní rok se počítá s opravou celkem sedmi takzvaných návozových tras, přičemž obce se přímo týká například úsek Rokytno – Chvojenec. Výsledky soutěže o zhotovitele budou známy na jaře letošního roku. Pro rok 2025 ŘSD počítá s dalšími deseti rekonstrukcemi poničených krajských silnic.

Autor: Michele Vojáček
Zdroj a foto: Pardubický kraj